W kuchennym zlewie codziennie lądują resztki dań z talerza czy obierki warzyw lub owoców. Podczas zmywania naczyń dodatkowo zalewacie go twardą wodą. Na jego powierzchni zbiera się kamień, zostawiając wstrętny, biały osad. Jak usunąć taki kamień? Wyczyśćcie zlew naszym sposobem. Ta mieszanka kosztuje grosze, a składniki znajdziecie w kuchennych szafkach. Wystarczy posypać nią zlew i zostawić na 10 minut - ona zrobi całą resztę i bez problemu rozpuści kamień.

Kamień w zlewie - jak go usunąć domowym sposobem?

Najpierw wstępnie przygotujcie kuchenny zlew: wyszorujcie go wstępnie zmywakiem i płynem do mycia naczyń. Następnie zmieszajcie 1 duże opakowanie sody oczyszczonej i 3 małe opakowania kwasku cytrynowego i rozprowadźcie tę mieszankę na powierzchni zlewu. Po chwili powinna pojawić się lekka piana. Zostawcie tę mieszankę na 10 minut, żeby pracowała, ale koniecznie przykryjcie na ten czas powierzchnię zlewu kawałkiem folii spożywczej lub zwykłą reklamówką. W cieple, dzięki nałożeniu folii, składniki szybciej rozprawią się z twardym osadem. Po 10 minutach przetrzyjcie komory zlewu gąbką i spłuczcie ciepłą wodą. Zobaczycie, że wasz zlew będzie po takiej "kuracji" błyszczał jak nowy.

Jeśli zależy wam, by zlew kuchenny nie łapał kamienia przez dłuższy czas, dodatkowo zakonserwujcie jego powierzchnię: przetrzyjcie go wacikiem nasączonym jakimkolwiek olejem jadalnym lub oliwką dla dzieci.

Jak wyczyścić kamień w zlewie? Inne sprawdzone i tanie mieszanki

Nie macie kwasku cytrynowego? Kamień łatwo zejdzie, jeśli zastosujecie inne kuchenne produkty: 

  • świeżo wyciśnięty sok z cytryny
  • pasta z octu i sody oczyszczonej (szklanka sody na pół szklanki octu)
  • roztwór wody z octem w proporcjach 1:1 - taka mieszanka skutecznie wybiela też jasne powierzchnie
  • kwasek cytrynowy to uniwersalny środek czyszczący. Jest on pozyskiwany z cytryn, ale i nie tylko - można go spotkać w gruszkach, jabłkach i jagodach. Ma on działanie rozjaśniające, dlatego świetnie nadaje się do czyszczenia zabrudzonych powierzchni. Oprócz czyszczenia zlewu, sprawdzi się również do odetkania rur w kuchni - wystarczy wsypać 2 małe saszetki do odpływu i przelać szklanką gorącej wody.