Domowe sposoby na kamień są z reguły mniej inwazyjne, ale za to zdecydowanie bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż reklamowane środki czyszczące. Wdychanie mocnych, chemicznych detergentów i ich kontakt z oczami czy skórą, u wielu skutkuje podrażnieniem czy uczuleniem. W dobie, gdy niektóre z gotowych środków kosztują nawet kilkadziesiąt złotych, warto poszukać alternatywy i dać portfelowi drugi oddech. Wykorzystajcie coś, co zwykle wcinacie ze smakiem na pierwsze lub drugie śniadanie.  

Domowe sposoby na kamień - czym go usunąć?

Kamień szczególnie lubi osadzać się w zlewie i na jego obudowie oraz na baterii kuchennej. Nieobcy jest też szybom pod prysznicem. Szczególnie dobrze widać go na czarnej, eleganckiej armaturze. Białe zacieki zdecydowanie ją szpecą. Czas się ich pozbyć.

Wśród domowych sposobów na kamień w czołówce gospodyń domowych jest ocet, ale większość osób nie toleruje jego zapachu. Z octu i sody zrobicie też pastę, która rozpuści kamień, a białe powierzchnie skutecznie rozjaśni i zdezynfekuje. Wymieszajcie tę samą ilość (po kilka łyżek) octu i sody na gęstą pastę. Nanieście ją na nalot z kamienia i pozostawcie na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu spłuczcie ciepłą wodą i wytrzyjcie do sucha. 

Mamy też znacznie ładniej pachnący domowy sposób na kamień - jest to specjalny mus owocowy z 2 składników. Nie nadaje się do jedzenia, za to do czyszczenia, jak najbardziej.

Mus owocowy na osad z kamienia - jak go zrobić?

Grejpfrut, podobnie jak cytryna czy pomarańcza, również nadaje się do sprzątania, w tym do usuwania brzydkiego nalotu z kamienia. Kwasy owocowe skutecznie go rozpuszczą. Olejki eteryczne grejpfruta, poza tym, że usuwają przebarwienia, działają też odkażająco. Wyjmijcie miąższ z grejpfruta i wymieszajcie go z 50 g (2 i 1/2 łyżki) soli. Możecie dodatkowo rozgnieść masę na mus widelcem lub krótko zblendować. 

Mus owocowy pięknie pachnie, a dodatkowo usuwa kamień i zacieki wszędzie, gdzie tego potrzebujecie, również na kafelkach i w toalecie czy na powierzchni wanny. Szorstką stroną gąbki nasączoną musem możecie też przetrzeć wewnątrz kubki z osadem po herbacie czy kawie - ich wnętrze nie będzie już „straszyć”.