Mimo, że wiele osób ma gołębie za szkodniki, a nawet nazywa je pogardliwie „latającymi szczurami”, gołębie bywają pożyteczne. Zjadają one resztki jedzenia, które mogłyby przyciągać gryzonie i inne szkodniki. Same również są pokarmem dla większych, drapieżnych ptaków. Są też „atrakcją turystyczną” dla osób, które przyjeżdżają do Krakowa na wycieczki. Dawno temu gołębie mieszkały głównie nad morzem, na klifach. Współcześnie takimi klifami są miejskie gzymsy i dachy. Gołębie, poza tym, że są „czyścicielami” miast, same jednak zostawiają po sobie sporo „pamiątek”, które widać szczególnie pod budynkami, w miejscach, gdzie przesiadują w ciągu dnia. Z powodów higienicznych (ich odchody są źródłem przykrego zapachu i groźnych drobnoustrojów), trzeba dążyć do odstraszania ich i zapobiegania zbieraniu się w większych grupach. 

Jak odstraszyć gołębie?

Gołębie nie przepadają za świecącymi i wydającymi dziwne dla nich dźwięki gadżetami. Odstraszacz na gołębie na balkon lub parapet w oknie zrobicie w bardzo prosty sposób. Wytnijcie z grubej folii aluminiowej kilka pasków i owińcie je wokół długiego patyczka do szaszłyków tak, by powiewały na wietrze. Wetknijcie patyczek w szczelinę muru lub w doniczki z kwiatami. Będzie to domowy „wiatraczek”, który będzie połyskiwał, ale bez irytowania najbliższych sąsiadów dźwiękiem (tak, jak robią to często odstraszające dzwoneczki czy drewniane zawieszki).

Kuchenny odstraszacz na gołębie z 2 przypraw

Gołębie mają bardzo czuły węch, są więc skłonne unikać pewnych zapachów. Istnieje nawet teoria, wg której gołębie po zapachu rozpoznają drogę powrotu z dalekich miejsc. W końcu kiedyś były one naszymi listonoszami. Wśród kuchennych zapachów, których nie znoszą, jest ocet, papryczka chili i pieprz. 

Do 1 szklanki wody wlejcie 1 szklankę octu, dodajcie też 2 łyżeczki sproszkowanej papryczki chili i 2 łyżeczki pieprzu. Zagotujcie całość pod przykrywką, zaparzcie przez ok. 10 minut, wystudźcie i przelejcie do butelki ze spryskiwaczem. Koniecznie ją podpiszcie, bo wywar nie nadaje się do użytkowania w inny sposób. Mieszankę trzymajcie z dala od dzieci. Spryskajcie nim miejsca, w którym pojawiają się u was gołębie: parapety, poręcze, ściany i kąty balkonu. Róbcie to codziennie, a gołębie zaczną omijać wasz balkon lub okna w locie. Będzie dla nich jasne, że są niemile widziane. Zużywajcie ją na bieżąco, bo zapach zacznie wietrzeć. 

Inny skuteczny odstraszacz na gołębie znajduje się w waszej łazience lub w większej drogerii (internetowej czy też stacjonarnej). Wykorzystajcie tzw. czarne mydło marokańskie (znane również savon noir). Jest to produkt najczęściej w formie gęstej, ciągnącej się i specyficznie pachnącej oliwkami pasty. Można go używać również pod prysznic. Zróbcie roztwór mydła z ciepłą wodą i myjcie nim balkon. Mydło to jest bardzo skuteczne i wydajne, a przy okazji odstraszania gołębi porządnie wysprzątacie balkon.