Kamień porasta nie tylko zlew i przyległości, ale również toaletę, krany w łazience i kabinę prysznicową czy wannę. Usuwanie go wydaje się być pracą bez końca - szczególnie, że spłukujemy go tą samą, równie twardą wodą i problem szybko zaczyna się od nowa. Trudno wycierać do sucha krany czy kabinę prysznicową po każdym użyciu. Na chwilę narastanie kamienia może spowolnić nasmarowanie armatury tłuszczem, ale z czasem i taka warstwa ochronna się zmywa. Metody usuwania kamienia w zlewie (i na kranie) zależą od materiału, z którego wykonana jest bateria. 

Jak usunąć kamień na zlewie granitowym?

Możecie wykorzystać ocet, byle był to jego roztwór. Nie stosujcie go tylko w nierozcieńczonej postaci. Kwas octowy w czystej formie może prowadzić do pękania i niszczenia powierzchni. Ocet wymieszajcie z wodą w równych proporcjach. Wyszorujcie miękką stroną gąbki, pozostawcie na 15-20 minut i spłuczcie. Możecie też wykorzystać gęstą pastę z sody oczyszczonej i postąpić z nią w ten sam sposób, co z roztworem octu. 

Unikajcie mleczek lub proszków z drobinkami ściernymi, żrącej sody kaustycznej, preparatów z amoniakiem i chlorem. Granitowe powierzchnie myjcie za pomocą miękkiej strony gąbki. Druciaki i szorstkie szczotki są niewskazane. Na zakończenie czyszczenia przetrzyjcie suchą powierzchnię zlewu i krany wacikiem nasączonym w oleju - może być rzepakowy lub słonecznikowy. Spowolni to ponowne osadzanie się kamienia. 

Jak usunąć kamień na zlewie? 

Kamień na zlewie chromowanym (najpopularniejszym) usuniecie za pomocą cytryny. Metoda ta przyda się szczególnie, jeśli nie da się rozmontować kranu na części (odczepić zakamienionej końcówki do umycia). Sposób sprawdzi się zarówno do zakamienionego kranu, jak i powierzchni zlewu.

Wybierzcie 1 duży owoc. Odetnijcie końcówkę i pokrójcie resztę cytryny w plastry. Końcówkę przyłóżcie do kranu porośniętego kamieniem, na to załóżcie reklamówkę foliową i zabezpieczcie gumką recepturką lub taśmą klejącą. Kwasek pod wpływem ciepła będzie działał jeszcze intensywniej. Rano wystarczy pozostałości kamienia wytrzeć zwilżoną szmatką - bez szorowania. Pozostałymi plasterkami możecie obłożyć płaską powierzchnię zlewu i przykryć foliówką. Cytryna zadziała tu podobnie. 

Podobnie możecie postąpić z roztworem octowym. Wystarczy wlać roztwór octu z wodą w stosunku 1:1 do szczelnej reklamówki, nałożyć ją na kran tak, by koniec był namoczony w płynie, zabezpieczyć gumką recepturką i pozostawić na przynajmniej godzinę. Jeśli wymoczycie kran przez dłuższy czas, usuniecie bez problemu cały kamień.