Najbezpieczniejszym terminem na przesadzanie sadzonek i sadzenie w gruncie będzie 2. połowa maja, ale jeśli upalna jak na kwiecień pogoda się utrzyma, a w nocy ziemia nie będzie przemarzać, można to zrobić już za jakiś czas. O czym warto pamiętać podczas sadzenia i co pomoże krzaczkom pięknie kwitnąć oraz owocować? Prosty warzywny wywar jako odżywka do sadzonek pomidorów, skutecznie je wzmocni i zabezpieczy przed nieproszonymi gośćmi na delikatnych jeszcze gałązkach. 

Jak zaplanować sadzenie pomidorów? 

Pomidory w polskich warunkach najlepiej czują się w jasnym tunelu lub w szklarni, w temp. 20-27 st. C. Wtedy kwitną i owocują najbardziej obficie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by doniczki z mniejszymi, koktajlowymi odmianami postawić również na swoim balkonie. Szczególnie, jeśli w ciągu dnia wpada tu dużo słońca. Pogoda taka jak obecna, sprzyja wzrostowi pomidorów i jest szansa, że zbiory będą naprawdę obfite (jeśli upalna aura się utrzyma). Jeżeli na balkonie jest wietrznie, załóżcie osłonę wokół sadzonek, ale tylko po bokach, by światło miało szansę dotrzeć do młodych roślinek. 

Pomidorów gruntowych nie powinno się sadzić w tym samym miejscu (podłożu) dłużej niż 3-4 lata. Zmiana miejsca ograniczy rozwój chorób i szkodników. Wzrost sadzonek ograniczają kapusta, rzodkiewka, papryka i ogórki. Nie wysiewajcie ich obok pomidorów. Sadzonki i krzaczki będą za to silniejsze, jeśli obok posadzicie nasturcje, nagietki, aksamitki (pomagają się pozbyć mączlika szklarniowego) czy bazylię. Ta ostatnia pasuje do nich nie tylko na talerzu. Ziele pomaga zwalczać mszyce, przędziorki i mączlika oraz przyciąga zapylacze. Pomidory lubią też sąsiedztwo marchwi, cebuli i czosnku. 

Niezależnie od tego, czy sadzicie pomidory do gruntu czy do większych donic, pamiętajcie, że na późniejszym etapie ich pędy i gałązki nie powinny się stykać i zaplatać. Pędy boczne w późniejszym etapie trzeba przycinać. Pojedynczy krzaczek potrzebuje sporo miejsca na wzrost nie tylko do góry, ale też wszerz. Sadzonki trzeba też dość głęboko zakopać, by korzenie rozsady rozprzestrzeniły się po całej zakopanej łodydze i by nie było problemu z dostępem do składników odżywczych. Pomidory doniczkowe i niskie odmiany potrzebują ok. 5-10 l ziemi na sadzonkę, zaś wysokie odmiany nawet 20 l.

Cebulowa odżywka do sadzonek pomidorów

Czym podlewać sadzonki pomidora, jeszcze przed sadzeniem, na bieżąco? Wywar z cebuli skutecznie je wzmocni, przyspieszy wzrost i zwiększy odporność. 3 szklanki łupin trzeba zalać 1,5 l wody i zagotować. Po zdjęciu z palnika trzeba zaparzyć, a następnie macerować wywar przez ok. 48 godzin. Po 2 dniach wystarczy odcedzić wywar i rozcieńczyć go w 2,5 l wody.

Cebulowym wywarem podlewajcie sadzonki rano, raz w tygodniu. Odżywkę możesz stosować również do podlewania innych roślin w domu i ogrodzie. Wywar z cebuli odżywi ogórki, krzewy owocowe oraz storczyki uprawiane w domu. Pomoże też pozbyć się mszyc.