Doświadczonym i uważnym domowym kucharzom garnki przypalają się rzadko, ale wciąż się to dzieje. Wystarczy chwila bez przemieszania czy dopilnowania - np. nagły telefon czy dzwonek do drzwi. Najczęściej dzieje się to przy okazji długiego gotowania gulaszu, bigosu i innych dań z kapustą czy też powideł. Zniszczone garnki, których nie da się domyć, nie nadają się już do gotowania. Kolejne dania gotowane w niedoczyszczonych garnkach będą się w nich szybciej przypalać, a szkodliwe substancje z przypaleń pod wpływem temperatury będą przedostawać się do potraw. 

Przypalony garnek - co z nim zrobić?

Nie ulegajcie chwili, nerwom i nie wyrzucajcie go od razu, nawet jeśli po raz kolejny problem dotyczy tego samego garnka. Najważniejszy jest czas reakcji. Nie zostawiajcie przypalonego garnka do czyszczenia na następny dzień. Zajmijcie się nim tego samego dnia, póki przypalenia są świeże, tuż po wystudzeniu. 

Gdy garnek będzie już chłodny, usuńcie resztki jedzenia, które przylepiły się do zwęglonego dna. Możecie pomóc sobie silikonową lub drewnianą łopatką czy też łyżką. Po wstępnym czyszczeniu wlejcie wodę do garnka i namaczajcie przypalenia przez co najmniej kilka godzin. Moczenie pomoże rozmiękczyć osad. 

Po namoczeniu trzeba zacząć skrobać to, co osiadło na dnie garnka, Używajcie do tego silikonowych lub drewnianych akcesoriów lub miękkiej szczotki czy też gąbki. Odłóżcie na bok druciak, który mógłby uszkodzić powierzchnię garnka. 

Aby zapobiec kolejnym przypaleniom, dbajcie o garnki na bieżąco. Gotujcie dania na odpowiedniej wielkości palnikach i mocy ognia. Po umyciu i osuszeniu garnka, jego wnętrze dodatkowo możecie przetrzeć ręcznikiem papierowym nasączonym odrobiną oleju roślinnego. Dzięki temu garnki będą się rzadziej przypalać. 

Na etapie moczenia, tuż przed czyszczeniem garnka, w usuwaniu resztek spalenizny pomoże wam specjalna zasypka. Nie ma w niej ani grama sody czy soli. Nadaje się więc również do czyszczenia garnków aluminiowych, wrażliwych na te 2 substancje. Możecie nią wyczyścić również przypaloną patelnię i inne naczynia.

Jak wyczyścić przypalony garnek? Superzasypka z 2 składników

Zetrzyjcie mydło w kostce do przypalonego garnka. Na mniejsze przypalenia wystarczy ok. 20 g, do większych śmiało wykorzystajcie więcej, nawet całą kostkę. Możecie też wlać do środka mydło w płynie. Wiórki z mydła zasypcie 1 łyżeczką cukru. Zalejcie ciepłą wodą i wymieszajcie, by cukier się rozpuścił.

Dajcie miksturze ok. 10-15 minut, by zaczęła zmiękczać przypalenia. Po 10-15 minutach, gdy woda nieco przestygnie, zacznijcie czyścić przypalony garnek lub patelnię za pomocą gąbki. Osad powinien zejść w ciągu paru minut. Cukrowo-mydlaną zasypkę możecie wykorzystać również do czyszczenia wnętrza piekarnika czy mikrofalówki.