Ślimaki w ogrodzie wygryzają w warzywach dziury, ale też pozostawiają na nich śluz. Z czasem rośliny marnieją. Najgroźniejsze są ślimaki bez muszli. Jeśli wasz ogród warzywny stał się ich stołówką, czas je pogonić. Kilku takich gości możecie wynieść za bramę ogrodu, jeśli jednak przybywają do was coraz liczniej, trzeba sięgnąć po bardziej radykalne (ale wciąż pokojowe) rozwiązania. Ślimaki najbardziej lubią młode pędy warzyw i owoców, w tym marchewki, malin czy truskawek. Liśćmi sałaty, pomidorów i kapusty również nie pogardzą. Ważne w ich „jadłospisie” są też korzenie. Jedząc je, uszkadzają jednocześnie wasze rośliny. Kryją się najczęściej w wilgotnych i ciemnych zakamarkach. Liście sałaty są więc idealną dla nich kryjówką, a jednocześnie stołówką. Sprawdźcie, co zrobić, by ślimaki „szybko”, bez ślimaczenia się, opuściły wasz teren. Niech jedzą chwasty - tu się przydają. 

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Oprócz rozwiązywania samego problemu i źródła, możecie też zadziałać zapobiegawczo. Ślimaki nie przepadają za majerankiem, mydlnicą lekarską i macierzanką (której zapach latem jest dla nas upojny). Trzymają się też z dala od cebuli, tymianku, gorczycy i szałwii. Obok kapusty czy różnych sałat i innych roślin liściastych śmiało możecie posadzić cebulę. Nie dość, że odpędzi ślimaki, to jeszcze obie rośliny będą pobudzać wzajemnie swój wzrost. 2 korzyści w jednym. 

Ślimaki mają trudności z poruszaniem się po żwirze, piasku i innych luźnych rzeczach. Ziemię wokół roślin możecie delikatnie podsypać mieszanką żwiru z piaskiem, tworząc w ten sposób dla nich barierę nie do pokonania. Ślimaki unikają też ściółki, ale przy ściółkowaniu pamiętajcie, by jednocześnie nawozić roślinę. W ten sposób dostarczycie jej składników odżywczych, których przepuszczalność ściółka może ograniczać.

Wokół grządek możecie też rozsypać coś, co dobrze znacie w innej roli - cynamon. 

Co rozsypać na grządkach, by wyprosić ślimaki?

Cynamon rozsypany wokół podłoża ma wyrazisty dla ślimaków i nieakceptowalny, odstraszający zapach. Cynamon trzeba wmieszać delikatnie w suche podłoże. Najlepiej robić to w słoneczny, suchy i bezwietrzny dzień, by wiatr nie wywiał, a deszcz nie zmył przyprawy. Cynamon przy okazji będzie też działał osuszająco, zapobiegając pleśni i grzybom. 

Z cynamonu dla niektórych roślin możecie też zrobić oprysk. Wystarczy 2 łyżki cynamonu zalać 2 szklankami gorącej wody, przykryć i odstawić na noc. Oprysk zadziała nie tylko na ślimaki, ale również na choroby grzybowe roślin w ogrodzie i w domu, w doniczkach. Oprysk cynamonowy szczególnie poleca się na liście pomidorów. Stosujcie go raz w tygodniu.