Mocno dokręcone przetwory z wieczkiem, które nie klika przy naciskaniu, to dobry znak. Dzięki temu wasze weki będą długo świeże. Nawyk mocnego zakręcania przetworów i dłuższej pasteryzacji (by wieczka przyssały się do rantu słoika) ma jednak pewne niedogodności. Jeśli podczas otwierania słoika stwierdzacie, że musicie iść na siłownię, wcześniej wykorzystajcie nasz sposób. Karnet na treningi może zaczekać. Dzięki folii bąbelkowej otworzycie słoik w kilka sekund. Bez siłowania się i ryzyka uszkodzenia słoika czy wyślizgnięcia z rąk. I bez specjalnego otwieracza. Wystarczy kawałeczek folii z bąbelkami. Postarajcie się jej wcześniej nie wypstrykać.

Jak otworzyć słoik z przetworami? Folia bąbelkowa będzie nieoceniona

Na pewno mieliście w swoim życiu choć 1 słoik, który pokonał was „na rękę”. Samodzielne odkręcenie słoika z przetworami może być też trudne, jeśli macie uraz lub jedną rękę wyraźnie słabszą od drugiej. Kolejny gadżet, specjalny otwieracz, tym razem będzie zbędny. Nie trzeba też grzebać przy wieczku nożem czy widelcem. Przyda wam się za to kawałek folii bąbelkowej.  

Po kolejnej przesyłce zachowajcie koniecznie kawałek w domu. Przyda wam się jeszcze wiele razy w roli otwieracza do słoików. Umyjcie ręce wodą z płynem do naczyń i dokładnie je osuszcie, jeśli przed chwilą coś gotowaliście. Dłonie powinny być całkowicie suche (odtłuszczone). Dzięki temu folia nie będzie też się ślizgać. Owińcie „bąbelkami” nakrętkę i mocno przekręćcie w prawo. Wieczko puści w kilka sekund i smaczna zawartość słoika będzie już wasza. 

Jak otworzyć zassany słoik? Inne 2 sposoby

Jak otworzyć słoik, jeśli nie macie akurat folii bąbelkowej? Spróbujcie go rozszczelnić za pomocą gorącej wody. Podciśnienie w środku zmniejszy się pod jej wpływem. Polejcie nakrętkę gorącą wodą lub odwróćcie słoik na chwilę do góry nogami i zanurzcie we wrzątku. Wystarczy, że zalejecie go wodą po samą nakrętkę, nie wyżej. Uważajcie, by się nie poparzyć. 

Inny sposób to sposób na sucho, na „stuk”. Obłóżcie deskę do krojenia ściereczką lub wykorzystajcie drewnianą deskę. Obijajcie wieczko słoika pod kątem 30 stopni. Jeśli to nie pomoże, odwróćcie słoik do góry dnem i przez grubą ściereczkę zacznijcie dłonią obijać dno słoika. Po kilku próbach usłyszycie typowe kliknięcie. Wtedy już otworzycie słoik bez większych problemów.