„Po co rowek w desce do krojenia” jest typowym pytaniem 5-latka zwracającego uwagę na najdrobniejsze szczegóły i obserwującego was przy gotowaniu. Dzieci lubią wiedzieć, jak działają domowe sprzęty. Czy wiedzielibyście, co mu odpowiedzieć? Jak wybrać właściwą deskę, do czego służy charakterystyczna „rynienka” i jak zaimpregnować deskę? Sprawdźcie, a nie będzie miała przed wami już żadnych tajemnic. 

Jaka deska do krojenia jest najlepsza? 

Faworytów w tym wyścigu jest kilku. Najbardziej praktyczne są deski plastikowe i bambusowe. Nie chłoną one zapachów i wody, dzięki czemu nie spęcznieją i nie zaczną pękać. Łatwo też utrzymać je w czystości. Ponadto nadają się do mycia w zmywarce i nie tępią noży. 

Warto zwrócić uwagę również na szklane deski do krojenia. Są one mniej popularne, ale mają swoje zalety. Trudniej je zarysować. W głębszych rysach pojawia się zwykle wilgoć, a wraz z nią również bakterie. Tutaj ten problem odpada. Taka deska nie chłonie też wilgoci. Szklane deski dłużej pozostają estetyczne i higieniczne. Dodatkowo, podobnie jak deski z bambusa czy plastiku, można je myć i dezynfekować w zmywarce. Deski ze szkła mogą jednak tępić noże. 

Do czego służą rowki w desce do krojenia? 

Porysowane deski z czasem trzeba wymienić. Im więcej rys, tym więcej drobnoustrojów i tym trudniej taką deskę doczyścić. Fabrycznie wykonane rowki w desce do krojenia są jednak bardzo pożyteczne i równie praktyczne, jak otwór (uchwyt). Nie znalazły się tam przez przypadek. Nie służą ani do dekoracji, ani do tego, by utrudnić wszystkim czyszczenie.

Siekając na desce ogórki kiszone czy świeże pomidory, na pewno docenicie ten patent. Nadmiar wody i soków, zamiast spływać z deski na blat, osadza się w „rynienkach” deski. Wystarczy na bieżąco wylewać je do zlewu, by utrzymać blaty kuchenne w czystości. 

Po co i jak impregnować deskę do krojenia?

Większość osób korzysta z drewnianych, stylowych i klasycznych desek do krojenia. Raz na jakiś czas, szczególnie od razu po zakupie nowej, drewnianej deski, warto ją naolejować i zaimpregnować. Olejowanie deski chroni drewno przed wysychaniem i powstawaniem uszkodzeń. Co kilka miesięcy warto umytą i zdezynfekowaną, wysuszoną deskę pokryć cienką warstwą oleju mineralnego przeznaczonego do kontaktu z żywnością (łącznie z brzegami, uchwytem i krawędziami). Po nałożeniu takiego oleju dobrze jest zostawić deskę na całą noc do wyschnięcia, najlepiej w pozycji pionowej. 

Po każdym olejowaniu, gdy deska wyschnie, warto dodatkowo ją zaimpregnować. Impregnacja pomaga zabezpieczyć powierzchnię deski przed wilgocią, zabrudzeniami i bakteriami. Do impregnacji użyć można wosku pszczelego lub odrobiny wosku wymieszanego ze specjalnym olejem mineralnym do olejowania deski. Zaimpregnowana deska będzie służyć wam zdecydowanie dłużej.