Dopóki nie macie gorączki i innych objawów infekcji, wystarczy 1 łyżka dziennie. Wraz z ciepłą czapką, szalikiem i kurtką, mikstura z przepisu stworzy „tarczę” ochronną dla organizmu. Taki eliksir stosujcie koniecznie nie tylko w momentach osłabienia, ale również zapobiegawczo. Szczególnie, jeśli pracujecie fizycznie, na zewnątrz lub często odwiedzacie miejsca, w których wirusy i bakterie wyjątkowo chętnie się pojawiają: urzędy, przedszkola czy szkoły. Mikstura na bazie miodu lipowego pomoże wam złagodzić ból gardła, ale nie tylko. Miód z lipy ma zdecydowanie więcej do zaoferowania.  

Właściwości miodu lipowego

Dlaczego warto zdecydować się właśnie na miód lipowy? Szczególnie docenią go „zatokowcy”, zmarzluchy i osoby, które często „łapią” infekcje oraz zapalenia różnego pochodzenia, czy kaszel. Miód lipowy:

  • ma silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne
  • działa wykrztuśnie i koi podrażnione gardło
  • działa napotnie (przeciwgorączkowo)
  • łagodzi stres i wspiera walkę z bezsennością
  • pomaga regulować ciśnienie krwi

W miodzie lipowym znajdziecie witaminy z grupy B oraz witaminę C, H i PP. Zawiera on też mnóstwo antyutleniaczy, które działają przeciwzapalnie i chronią przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Miód z lipy wspiera odporność, układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Działa też rozkurczająco i uspokajająco - pomoże wam się wyciszyć.

Syrop miodowy na wzmocnienie - przepis

Składniki:

  • 250 ml miodu lipowego
  • 1/2 l przegotowanej wody o temperaturze pokojowej
  • 3 duże cytryny
  • 2 duże główki polskiego czosnku
  • 2 łyżki startego imbiru (ze skórką)

Sposób przygotowania:

  1. Wyparzcie cytryny we wrzątku i wyciśnijcie z nich sok.
  2. Do słoika wlejcie przegotowaną i wystudzoną wodę. Dodajcie miód i wymieszajcie, aż miód się rozpuści.
  3. Dodajcie do wody z miodem imbir i wyciśnięty przez praskę czosnek. Wymieszajcie i zakręćcie słoik.
  4. Odstawcie w ciemne i chłodne miejsce na 24 godziny.
  5. Po upływie tego czasu odcedźcie lub od razu wstawcie do lodówki i pijcie regularnie.
  6. Mikstura wytrzyma w lodówce nawet kilka tygodni, ale na pewno zużyjecie ją szybciej.

Jak pić syrop miodowo-imbirowy? 

Syrop miodowy mogą pić dzieci i dorośli. Podczas infekcji, jeśli chcecie szybciej dojść do siebie, pijcie go 3 razy dziennie po 1 łyżce (dorośli). Dzieci powinny go pić 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce. Jeśli akurat nic wam nie dolega, pijcie miksturę na wzmocnienie (dorośli - 1 łyżkę dziennie, a dzieci - 1 łyżeczkę dziennie). Syrop do picia dla dzieci możecie przygotować na 1 główce czosnku - będzie miał mniej intensywny smak. 

Czy mikstura miodowa nadaje się dla wszystkich?

Ze względu na dużą ilość czosnku, syrop miodowy nie nadaje się dla wszystkich. Czosnkowy „chuch” nie jest tu problemem. Jeśli macie problemy z wątrobą, wrzodami żołądka czy refluksem, stosujcie miksturę bez czosnku lub wg zupełnie innego przepisu. Czosnku w takiej ilości nie powinny jeść również osoby z silnym niedociśnieniem i chorobą zakrzepową. Jeśli macie przewlekłe problemy zdrowotne i chcecie zacząć stosować taką miksturę, skonsultujcie się najpierw z lekarzem. Kobiety w ciąży również powinny zapytać o rekomendację swojego lekarza. Mikstury nie należy podawać niemowlętom.