Sól jest nie tylko przyprawą - jej moc działa również poza kuchnią. Ma wiele zastosowań przy sprzątaniu, dla urody oraz zdrowia. Dziś, kiedy za oknem zrobiło się całkiem chłodno i pogoda sprzyja infekcjom, przypomnimy wam dawny sposób na rozgrzanie zatok z użyciem soli, który z powodzeniem stosowały nasze mamy oraz babcie. 

Jak rozgrzać zatoki z użyciem soli?

Czujecie ucisk w okolicach czoła, macie zatkany nos, zbliża się wieczór i chcecie skutecznie przynieść sobie ulgę, żeby nie męczyć się z tymi przykrymi objawami w nocy? Proponujemy wam prosty, tani i skuteczny domowy sposób, który łagodzi ból wywołany przez stan zapalny zatok.

Do przygotowania okładu potrzebujecie czterech czubatych łyżek soli gruboziarnistej oraz czystą, bawełnianą lub lnianą ściereczkę, może też być woreczek albo mała poszewka (ważne, żeby była z naturalnego materiału). Sól wystarczy podgrzać w garnku z grubym dnem, na patelni (koniecznie nieemaliowanej) lub na blaszce w piekarniku. Trzeba uważać, żeby jej nie podgrzać zbyt mocno ani nie spalić. 

Teraz należy naszą podprażoną sól ostrożnie przesypać do woreczka czy poszewki, a jeśli używamy ściereczki, trzeba ją zawinąć w materiał. Okład nie może nas poparzyć, więc zanim go przyłożymy do czoła, trzeba sprawdzić jego temperaturę, np. na wewnętrznej części przedramienia. Jeśli ciepłota jest w porządku, kładziemy się i nasz naturalny kompres układamy na czole. W przypadku uczucia zbyt dużego ciepła na głowie, okład lekko studzimy lub możemy położyć na ciele dodatkowy ręcznik i dopiero na nim nasz kompres.

Jak działa kompres z soli? 

Ogrzana sól powoli uwalnia ciepło, które relaksuje i rozgrzewa. Tak przygotowany okład trzymamy na czole przez ok. 15-20 minut. Ważne, żeby po zastosowaniu tego domowego kompresu solnego przez kilka godzin nie wychodzić na zewnątrz. Dlatego najlepiej zastosować go wieczorem, jakiś czas przed położeniem się spać. 

Ból zatok zawsze wymaga wizyty u lekarza

Tak przygotowane okłady łagodzą objawy zapalenia zatok i dają tymczasową ulgę, ale nie leczą, dlatego bardzo ważne, żeby z bólem zatok skierować się do lekarza pierwszego kontaktu. Opisany przez nas sposób jest pomocny w sytuacji, kiedy męczą was objawy i potrzebujecie rozgrzać zatoki, jednak zawsze w sytuacji podejrzenia choroby, trzeba swój stan zdrowia i dalsze leczenie skonsultować medycznie. Jeżeli macie migrenowe bóle głowy lub problemy z ciśnieniem, zrezygnujcie z solnych okładów.