Pewnie zauważyliście, że od jakiegoś czasu nakrętki butelek i kartonowych opakowań są nieco inne niż wcześniej. Wiele osób mocno narzeka na tę zmianę i denerwuje się przy każdym otwarciu wody czy ulubionego soku. Nie każdy jednak wie, czym spowodowane jest całe to zamieszanie, a okazuje się, że nie ma tu przypadku, bo funkcja nowych nakrętek jest bardzo ważna.  

Nowe nakrętki sprawiają problemy?

Otwierając plastikowe czy kartonowe opakowania, zwykle zdejmowaliśmy zakrętkę, aby łatwo móc nalać płyn do szklanki czy też wypić go bezpośrednio z opakowania, a teraz mocno się to komplikuje. Nowe nakrętki są bowiem mocno przytwierdzone do szyjki i nie da się ich tak po prostu oderwać. Dodatkowo dość trudno jest też je zakręcić, co powoduje frustrację, gdyż słychać już wiele głosów o nieszczelności takich opakowań i zalanych torebkach czy plecakach. Okazuje się jednak, że ta denerwująca zmiana ma poważne uzasadnienie.

Dlaczego wprowadzono nowe nakrętki?

Choć nowe nakrętki sprawiają wiele problemów, to okazuje się, że zmieniono je z bardzo ważnego powodu. Za wszystkim stoi unijna dyrektywa, która będzie obowiązywała od lipca bieżącego roku, jednak producenci już teraz zmieniają swoje rozwiązania dotyczące opakowań, aby się do niej dobrze przygotować. Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie butelki, kartony czy tubki o pojemności do 3 litrów będą musiały mieć przytwierdzone nakrętki ze względu na ekologię, a dokładniej problem z zanieczyszczaniem środowiska nagminnie wyrzucanymi tego typu odpadami.

Ludzie bowiem często otwierali napoje, a zakrętki wyrzucali na ziemię, co powodowało nie tylko nieporządek, ale i coś znacznie gorszego. Taki plastik stanowił zagrożenie dla dziko żyjących zwierząt, które często zjadały leżące na ziemi zakrętki i w konsekwencji bardzo cierpiały. Wprowadzenie mocno przytwierdzonych do butelek nakrętek ma więc ograniczyć ten problem, sprawiając, że opakowanie będzie segregowane razem z pokrywką.

Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko mieć nadzieję, że ta zmiana rzeczywiście pozytywnie wpłynie na środowisko, a my po prostu z czasem przyzwyczaimy się do otwierania nowych nakrętek i picia z takich butelek.