Owocowy wywar będzie jeszcze lepszy, a przy okazji praktyczny. Jest on pełen witamin i składników odżywczych. Specjalne, dobrane z rozmysłem dodatki, pozwolą wam się rozgrzać i wzmocnić w walce z jesiennymi infekcjami. Cukier przy tak słodkich gruszkach, jakie są obecnie dostępne, będzie zbędny. Napój pokrzepi was i bez niego - z wygotowanych owoców wytrąci się sporo naturalnego cukru. Kompot gruszkowy jesienią pijcie koniecznie na ciepło. Rozgrzewa jak wełniane skarpety i ciepły sweter. Podobny kompot zrobicie również z bogatej w witaminę C pigwy, która działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. 

Kompoty na zimę - na rozgrzewkę i na pomoc

Kto dokładnie wymyślił kompot, nie wie nikt, ale jedno jest pełne. Był on geniuszem. Źródła donoszą, że kompot pili ponad 700 lat temu mieszkańcy Imperium Bizantyńskiego. Nie wiadomo, czy delektowali się nim, by przegonić przeziębienie, ale na pewno pili go dla smaku. 

Kompot to owocowy odpowiednik powoli gotowanego rosołu na wzmocnienie, ale robi się go zdecydowanie szybciej. Gdy tylko owoce zmiękną, po niecałej półgodzinie, jest już właściwie gotowy. Jeśli dodatkowo na początku gotowania dodacie do niego jeszcze kilka składników ekstra, stanie się on napojem na dobre samopoczucie. 

Kompot gruszkowy na zimę oprócz owoców sezonowych zawiera również daktyle, cynamon, imbir i goździki. Daktyle, oprócz tego, że zastępują cukier, dodają szybko energii (zawierają cukry proste, które wchłaniają się od razu). Dzięki zawartości salicylanów, działają też przeciwzapalnie i wspierają walkę z kaszlem i katarem. Gruszki dają z kolei komfort przy męczącym, suchym kaszlu. Wg chińskiej tradycji gruszki nawilżają i koją obolałe gardło. Imbir, goździki i cynamon dzięki zawartym w nich olejkach eterycznych, skutecznie was rozgrzeją, a przy tym działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie. Kompot z gruszek jest więc nie tylko pyszny i aromatyczny.

Rozgrzewający kompot gruszkowy - przepis 

Składniki:

 • 1-1,5 l zimnej wody
 • 2 duże, miękkie gruszki
 • 4 suszone daktyle 
 • 2 jabłka
 • 5-6 świeżych śliwek
 • 2 laski cynamonu podzielone na mniejsze kawałki
 • kawałek obranego imbiru (2-3 cm)
 • kilka lub kilkanaście goździków (w zależności od preferencji)

Sposób przygotowania:

 1. Umyjcie dokładnie wszystkie owoce z wyjątkiem daktyli. Usuńcie z gruszek i jabłek gniazda nasienne. Ze śliwek usuńcie pestki i przekrójcie je na ćwiartki. Resztę owoców pokrójcie w ósemki, bez obierania. 
 2. Imbir obierzcie i pokrójcie na kilka krótszych kawałków. Korzeń imbiru możecie dodatkowo zmiażdżyć brzegiem noża lub obtłuc tłuczkiem. Puści on wtedy więcej soku, smaku i cennych składników. 
 3. Do średniego garnka wrzućcie pokrojone owoce. Dodajcie daktyle (w całości) oraz imbir i pozostałe przyprawy. Zalejcie całość zimną wodą. 
 4. Gotujcie kompot na małym ogniu i małym palniku, pod przykrywką - by nie stracić cennych olejków eterycznych. Po ok. 20-30 minutach zestawcie go z ognia.
 5. Pozostawcie kompot na kolejne 20 minut pod przykryciem, by smaki się przegryzły. 

Pijcie na gorąco, jak herbatę lub na ciepło. Jeśli chcecie, ciepły napój w temp. ok. 40 st. C możecie dosłodzić miodem - wtedy miód zachowa swoje walory odżywcze. Jeśli wolicie mniej słodkie kompoty, zakwaście go sokiem z cytryny. 

Źródło przepisu: easy-vege.pl

Źródła informacji: 

1. Maria Dembinska, Magdalena Thomas (tłum.), William Woys Weaver (red.): Food and Drink in Medieval Poland. Rediscovering a Cuisine of the Past.. Cloth: University of Pennsylvania Press, 1999, s. 153.

2. M. Wilkowska, Daktyle – właściwości odżywcze i zdrowotne, dietetycy.org

3. Z. Tyńska, Pigwa. Właściwości i wartości odżywcze – co warto o nich wiedzieć?, dietetycy.org

4. J. Masłowska, Jedzenie i zioła na kaszel mokry i suchy, odbrzuszka.pl