Jesienią czas zaopatrzyć się w imbir. Imbirowa herbata z dodatkiem soku z cytryny i miodu to niezawodny napar na czas, w którym wiele osób jest osłabionych. Zachowa wszystkie swoje właściwości, jeśli będziecie go parzyć nie we wrzątku, a w niższej temperaturze - ok. 80 st. C. Miód dodajcie, gdy napar nieco przestygnie - do 40 st. C. Z tego względu warto mieć termometr do żywności. W ten prosty sposób szybko sprawdzicie swojego napoju. Orientacyjnie, w warunkach domowych i temperaturze pokojowej woda w otwartym czajniku elektrycznym stygnie co 2 minuty średnio o 5 st. C.

Rozgrzewające napoje - z imbirem i bez

Istnieją również inne rozgrzewające napoje. Ten, który przygotujecie z poniższego przepisu, nie zawiera imbiru ani miodu, a i tak jest pyszny. Zimowy napój rozgrzewający możecie zacząć parzyć już teraz. Największe zmarzluchy na pewno go pokochają. Im dłużej będzie się parzyć, tym słodszy będzie. Nabierze też słodyczy po kilku godzinach w butelce termicznej. Wszystkie podstawowe składniki (przyprawy) macie w szufladzie. Cynamon, goździki, ziele angielskie, kardamon i pomarańcza oddadzą swoją słodycz. Pomarańcza sprawi dodatkowo, że napar nie będzie mdły. Odświeży jego smak. Po przygotowaniu przelejcie napój do butelki termicznej. Pijcie małymi łykami przez cały dzień. 

Wersję podstawową możecie również dowolnie modyfikować. Z anyżu (wiele osób go nie lubi) możecie zrezygnować. Zamiast niego dodajcie np. jeszcze 2 goździki, łyżeczkę ulubionego dżemu lub szczyptę przyprawy do piernika. Dzięki temu taki zimowy napój rozgrzewający będzie smakował jak deser korzenny na ciepło, ale w płynie. To najlepsze, co dziś zrobicie sobie do picia. Napar nie tylko rozgrzewa, ale i działa na dolegliwości trawienne, antybakteryjnie i pomaga ukoić obolałe gardło. 

Co i jak działa w naparze rozgrzewającym?

Przepis zawiera aż 6 dobrze znanych wam przypraw. Jeśli lubicie herbatę korzenną po indyjsku, z przyprawami, polubicie i napar wg naszej receptury. Oto składniki i ich właściwości w skrócie. Przyprawy te mają znacznie więcej zalet. 

  • Cynamon

Naturalnie podnosi temperaturę ciała i przyspiesza metabolizm (w tym usprawnia trawienie. Obniża też poziom glukozy i łagodzi dolegliwości żołądkowe oraz problemy jelitowe. 

  • Anyż

Podobnie jak cynamon, pomaga na niestrawność, ma też silne działanie antybakteryjne i działa przeciwbólowo.

  • Kardamon

zawiera olejki eteryczne, które działają rozkurczowo na żołądek, wspierają wydzielanie soków trawiennych, a jego aromat pomaga koić dolegliwości górnych dróg oddechowych. 

  • Liście laurowe

Działają oczyszczająco, przeciwzapalnie i wspierają układ pokarmowy. Po przejedzeniu się koniecznie zróbcie czysty napar z liści laurowych. 

  • Goździki

Działają przeciwbólowo i odkażająco. Olejki eteryczne uwalniające się po zaparzeniu, pomagają łagodzić kaszel i katar. Goździki są też „sojusznikami” układu pokarmowego - usprawniają trawienie i koją dolegliwości żołądkowe. 

  • Ziele angielskie

Przyprawa, podobnie jak goździki, łagodzi objawy infekcji, w tym kaszel i katar. Działa też rozkurczowo i antybakteryjnie. 

Jeśli jesteście w ciąży lub chcecie podać taki napój małym dzieciom, najpierw skonsultujcie się z lekarzem. Napój ma wysokie stężenie składników aktywnych. Na napar powinny też uważać osoby uczulone na którąś z przypraw. Częstym alergenem jest cynamon i eugenol - główna substancja eteryczna w olejku z goździków i ziela angielskiego. 

Jesienno-zimowy napój rozgrzewający 

Składniki (na 1 porcję):

  • 2 ziarna kardamonu
  • 2 kulki ziela angielskiego
  • 2 goździki
  • 1 laska cynamonu
  • 1 liść laurowy
  • 1 gwiazdka anyżu (można pominąć, jeśli nie lubicie)
  • 1 gruby plaster pomarańczy lub cytryny

Sposób przygotowania:

  1. Nasiona kardamonu rozgniećcie nożem na desce do krojenia.
  2. Wrzućcie wszystkie przyprawy i plaster pomarańczy do ulubionego kubka lub do szklanki i zalejcie wrzącą wodą. Wymieszajcie i rozgniećcie lekko pomarańczę.
  3. Parzcie przez ok. 15 minut pod przykryciem. Przecedźcie i pijcie, póki gorące.
  4. Napój możecie też przelać do butelki termicznej lub termosu i zabrać ze sobą np. do pracy.

Źródło przepisu: littlehungrylady.pl

Źródła informacji:

1. mp.pl (Medycyna Praktyczna)

2. ktomalek.pl

3. vitapedia.pl 

4. ziolana.pl

5. izielnik.pl