Z tego czarnego, polskiego i niedocenianego skarbu zrobicie w zimie pyszne surówki. Warto urozmaicić sobie tym warzywem monotonny zimowy jadłospis oparty na najpopularniejszych warzywach korzeniowych, ewentualnie mrożonkach i kiszonkach z lata. Ma ono tak wyrazisty smak, że nie potrzebuje już wielu dodatków. Połączenie z jabłkiem i majonezem będzie przepyszne. Do tego wystarczy jeszcze tylko sól (czarna bulwa ma pieprzny smak) i gotowe. Będzie też smaczna duszona, np. z boczkiem. Czarna rzepa, bo o niej mowa, ma też mnóstwo innych zalet, które poczujecie, pijąc jej sok. 

Czarna rzepa - właściwości. Co dobrego kryje się pod skórką? 

Czarna rzepa to bogactwo wapnia i magnezu. Minerały te wspierają utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Ten balans jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym układu pokarmowego, a także dla zdrowych stawów. Zakwaszony organizm daje o sobie znać m.in. problemami z trawieniem, bólami głowy i mięśni, uczuciem przewlekłego zmęczenia. Zakwaszenie organizmu w dłuższej perspektywie może też prowadzić m.in. do:

  • problemów z nerkami
  • chorób serca
  • chorób autoimmunologicznych
  • problemów neurologicznych
  • cukrzycy

Czarna rzepa zapobiega zakwaszeniu organizmu i ucieczce wapnia z kości. Warzywo zawiera też dużą ilość siarki i cynk. Oba minerały działają bakterio- i grzybobójcze. Cynk dodatkowo wzmacnia odporność, a siarka ma właściwości oczyszczające. Sok z czarnej rzepy pomaga też usunąć nadmiar soli w organizmie. Skutecznie walczy z opuchlizną, wynikającą ze zbyt dużego spożycia soli. Sok ten pomaga też rozpuszczać kamienie (złogi) w drogach moczowych. Uelastycznia też naczynia krwionośne. Samo dobro. 

Jak zrobić sok z czarnej rzepy?

Możecie to zrobić na 2 sposoby: wycisnąć warzywa (wraz z wyszorowaną wcześniej i wyparzoną skórką) w sokowirówce lub zetrzeć je na tarce o najmniejszych oczkach i przecisnąć przez kawałek czystej gazy. Z 1 kg czarnej rzepy uzyskacie ok. 300 ml soku. Taka ilość wystarczy wam na kilka dni. Przechowujcie go w ciemnej szklanej butelce lub słoiku, w lodówce i zużywajcie na bieżąco. Gotowy sok możecie również kupić, najczęściej przez internet, w sklepach z ekologiczną żywnością lub w aptekach. 

Jak pić sok z czarnej rzepy?

Pijcie ok. 2 łyżki dziennie (30 ml) 2 razy dziennie. Tak niewielka ilość wystarczy, by z czasem poczuć różnicę w samopoczuciu. Sok jest dość pikantny, przez co mało kto pije większą ilość. Nie przesadzajcie z tym napojem. W przeciwnym razie, jeśli w waszym organizmie znajdują się kamienie, możecie odczuć dolegliwości bólowe. W takim wypadku należy przerwać picie soku i skonsultować się z lekarzem. Sok z czarnej rzepy sprawia, że kamienie zaczynają się rozpuszczać i przesuwać w dół. 

Pijąc sok, pamiętajcie o właściwej ilości wody. Przyspiesza ona oczyszczanie organizmu. Ograniczcie też w tym czasie produkty zakwaszające organizm: cukier, mięso, nabiał, białe pieczywo i wszystkie produkty na drożdżach. 

Inne zastosowania soku z czarnej rzepy

Sok z czarnej rzepy możecie też stosować jako wcierkę wzmacniającą do włosów - przeciwko ich wypadaniu. Wystarczy przeprowadzić taki zabieg 1-2 razy w tygodniu. Taka wcierka działa też silnie oczyszczająco, przeciwłupieżowo i na łojotok. 

Sok z czarnej rzepy możecie też stosować zewnętrznie - zrobić z niego balsam na stawy. Wystarczy połączyć 1/2 szklanki soku, 1 łyżeczkę soli, 1/4 szklanki miodu i 1/2 szklanki alkoholu 40% - sól powinna całkowicie rozpuścić się w reszcie składników. Taką mieszankę stosujcie 1 raz dziennie wieczorem przed spaniem. 

Sok z czarnej rzepy - przeciwwskazania

Soku nie powinny pić osoby z wrzodami żołądka, silnymi biegunkami i uporczywą zgagą. W takich przypadkach zamiast pić sok, skonsultujcie się z lekarzem. Sok może wzmagać problemy gastryczne tego typu. 

Wcierki na stawy nie stosujcie, jeśli macie uszkodzoną, podrażnioną lub poranioną skórę. Taki balsam może ją jeszcze bardziej zadrażniać. Nie jest ona wskazana również, jeśli macie alergie na miód.