O liściach laurowych pisaliśmy już wiele, w różnych kontekstach. Liście przydają się zarówno na pomoc, dla lepszego samopoczucia, jak i jako rozwiązanie problemów dobrze znanym osobom, które dbają o dom. Napar z liści laurowych przydaje się na tyle dolegliwości, że warto zacząć traktować go jako codzienną herbatę. O ile oczywiście nie macie żadnych przeciwwskazań do picia takiego napoju. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, czy powinniście taki napar pić, skonsultujcie się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. 

Co daje napar z liści laurowych i kurkumy?

Jeśli czujecie, że za chwilę trzeba będzie położyć się do łóżka lub po jedzeniu macie uczucie kamienia w żołądku, sięgnijcie po napar z liści laurowych i kurkumy. Liście laurowe są cenione w kuchni za swój aromat. Za nim stoją olejki eteryczne, które przy okazji są korzystne dla waszego samopoczucia - działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Kurkuma zawiera kurkuminę, która mobilizuje układ odpornościowy do działania. Działa też regenerująco, przeciwzapalnie i antywirusowo. Jest też przeciwutleniaczem. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych. Napar ponadto zapobiega zaparciom

Wchłanianie kurkuminy i jej działanie poprawia pieprz, dlatego warto gotowy już napar popieprzyć i dopiero taki wypić. Przy okazji dzięki temu dodatkowi jeszcze bardziej was rozgrzeje i szybciej się wypocicie (liście laurowe działają również napotnie). 

Przepis na napar z liści laurowych i kurkumy

Składniki:

  • 2-3 liście laurowe
  • 1 łyżeczka kurkumy

Opcjonalnie: szczypta pieprzu. 

Sposób przygotowania:

  1. Wlejcie do garnka 2 szklanki wody, dodajcie liście laurowe i wsypcie kurkumę.
  2. Gotujcie na niewielkim ogniu przez ok. 15 minut.
  3. Odcedźcie wywar i pijcie rano, po 1 filiżance dziennie - najlepiej na czczo. 

Komu przyda się napar, a kto nie powinien go pić?

Napar z liści laurowych i kurkumy jest polecany dla osób, które zmagają się z:

  • infekcją (lub chcą jej zapobiec)
  • problemami z trawieniem
  • problemami z krążeniem i nadciśnieniem (liść laurowy pomaga obniżyć ciśnienie) 

Stosować go mogą również osoby z cukrzycą - pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Wystarczy 1 filiżanka dziennie. Nadmiar takiego napoju może wywołać nudności lub biegunkę. 

Uważać jednak muszą na niego osoby dotknięte chorobami wątroby,  w tym kamicą żółciową i te, które mają problem z krzepliwością krwi. Liść laurowy może wzmacniać działanie leków na krzepliwość krwi. Naparu nie należy też pić przed planowanymi zabiegami i operacjami. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, czy możecie pić taki napój, skonsultujcie się wcześniej z lekarzem.