Zdarza się, że niedługo po zakupie gwiazda betlejemska zaczyna gubić liście i szybko przestaje być wyjątkową ozdobą. Jak temu zaradzić i co robić, aby poinsecja jak najdłużej kwitła?

Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście?

Przede wszystkim należy pamiętać, że gwiazda betlejemska to roślina bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Spadek ciepła do wartości poniżej 10°C spowoduje uszkodzenie jej liści, a w konsekwencji – ich utratę. Dlatego zawsze dbajcie o to, by wybrana przez was poinsecja była szczelnie owinięta w papier przez sprzedawcę. Nie trzymajcie jej też w wychłodzonym samochodzie. Najlepiej wybierzcie się po swój okaz w cieplejszy dzień. 

Gwiazdy betlejemskiej nie można też narażać na przeciągi. W przeciągu liście tej delikatnej rośliny szybko zwiotczeją, zwiną się i szybko odpadną. Poinsecję świeżo po zakupie ustawcie najlepiej na stole, w oddaleniu od uchylonych okien czy drzwi wejściowych. Wyjmijcie ją też od razu z opakowania. 

Poinsecji nie wolno stawiać w sąsiedztwie włączonych kaloryferów, ponieważ zbyt wysoka temperatura również powoduje gubienie liści. Podobnie, gdy wilgotność powietrza jest niska, liście gwiazdy betlejemskiej zaczynają stopniowo żółknąć, zasychać i w rezultacie opadać. 

Aby liście rośliny długo trzymały się łodyg, należy zapewnić jej dużą ilość naturalnego światła oraz odpowiednie nawilżenie. Poinsecję warto zraszać letnią, odstaną wodą kilka razy w tygodniu, szczególnie, gdy mamy w mieszkaniu włączone kaloryfery. 

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Jest kilka zasad, które warto wdrożyć od razu po zakupie naszej rośliny. Zwróćcie uwagę na najistotniejsze czynniki:

  • podlewanie

Poinsecję trzeba podlewać umiarkowanie, co ok. 2 dni. Nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża, ale nadmiar wody na podstawce czy wokół korzeni jest jeszcze bardziej szkodliwy. Przelanie jest nieodwracalne i szybko spowoduje żółknięcie oraz opadanie liści.

  • stanowisko

Najlepsze będzie miejsce ciepłe i jasne (optymalna temperatura dla gwiazdy betlejemskiej to 18-21°C). 

  • podłoże 

Ziemia dla poinsecji powinna być torfowa. Jeśli macie taką możliwość, przesadźcie swój okaz niedługo po zakupie do odpowiedniej gleby i do doniczki z odpływem oraz obowiązkową warstwą keramzytu

Najlepsza domowa odżywka do gwiazdy betlejemskiej

Kiedy już zadbacie o najważniejsze dla rośliny czynniki, pomyślcie też o naturalnym nawozie. Sprawdzony sposób na dokarmienie i odżywienie poinsecji znajdziecie w swojej kuchni. Domową odżywkę zrobicie z połączenia suchych drożdżymleka oraz wody. Odpowiednio przygotowana mieszanka wzmocni gwiazdę betlejemską i wyposaży ją we wszystkie potrzebne roślinie mikroelementy (głównie azot i wapń). Dzięki temu będzie ona zjawiskowo kwitnąć i długo nie straci liści. 

Jak zrobić kuchenną odżywkę do poinsecji? 1 opakowanie suszonych drożdży przesypcie do dowolnego naczynia, zalejcie je 150 ml ciepłej (ale nie gorącej) wody i odstawcie na 15 minut. Po upływie tego czasu, dolejcie do mieszanki ok. 300 ml mleka (krowiego). Powstałym nawozem podlewajcie roślinę 1 raz na 2 tygodnie (zamiast zwykłego nawadniania). Jednorazowo wystarczy wlać do doniczki z gwiazdą betlejemską ok. 1/4 szklanki odżywki. Zobaczycie, że dzięki temu wasza poinsecja długo będzie cieszyć oczy pięknem swoich barwnych liści.