Jeśli do tej pory nie robiliście octu owocowego, warto zainteresować się jego wyrobem. Jest to bardzo proste - wymaga jedynie odrobiny systematyczności i zmysłu organizacyjnego. Octu trzeba doglądać. Po 1. razie wszystko pójdzie jak z płatka. Głównym surowcem do takiego octu są ogryzki z jabłek. Jeśli nie planujecie robić takiego octu sami, pytajcie w sklepach o tzw. żywy ocet (jabłkowy lub z innych owoców). Jest to ocet niepasteryzowany, który zawiera wszystkie cenne składniki. Najtańsze octy jabłkowe w hipermarketach zwykle są pasteryzowane. 

Ocet jabłkowy z miodem - w czym pomoże taki napój?

Ocet jabłkowy z miodem to doskonały specyfik na obciążony żołądek. Przed świętami i Sylwestrem koniecznie sięgnijcie po ten napój. Ocet jabłkowy oprócz witamin, minerałów, aminokwasów i pektyn zawiera też probiotyki, które wspierają proces trawienia i zwiększają ilość dobroczynnych bakterii w jelitach. Im jest ich więcej, tym lepsza odporność. 

Ocet jabłkowy, szczególnie na czczo, zapewni wam też uczucie sytości na dłużej (dzięki temu, że spowalnia wchłanianie składników odżywczych). Śniadanie i inne posiłki będą mniej obfite, a wy bardziej nasyceni. 

Ocet z jabłek w połączeniu z miodem działa też antywirusowo, przeciwbakteryjnie i łagodzi kaszel. Taka mikstura przyda wam się więc również w sezonie na infekcje. Napojem miodowo-octowym powinny zainteresować się również osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL. Pomaga on go zmniejszyć, działa przeciwzakrzepowo i ma właściwości przeciwzapalne. 

Ocet jabłkowy z miodem - przepis na gotowy napój

Składniki:

  • 1,2 kg pulpy jabłkowej lub ogryzków i skórek z jabłek
  • 1,5 l przegotowanej ciepłej wody
  • 150 g miodu + 50-100 g miodu na każdy litr octu w 2. etapie fermentacji

Sposób przygotowania:

  1. Umyjcie jabłka, wytnijcie z nich zepsute części, rozgniećcie lub zetrzyjcie owoce na tarce (możecie też użyć skórek i ogryzków). 
  2. Przełóżcie pulpę do szklanego dużego naczynia i zalejcie ją wodą. Dodajcie 150 g miodu. 
  3. Nie zakrywajcie naczynia. Trzymajcie przez 10 dni w ciemnym miejscu w temp. ok. 20-30 st. C. 
  4. 2-3 razy dziennie wymieszajcie wyparzoną drewnianą lub silikonową łyżką. 
  5. Po 10 dniach przecedźcie napój przez gazę. Zlejcie go ponownie do czystego i wyparzonego naczynia z szerokim otworem. 
  6. Na każdy litr powstałego soku dodajcie ok. 50-100 g miodu i wymieszajcie. 
  7. Przykryjcie naczynie czystą gazą i trzymajcie w ciepłym miejscu. 
  8. Ocet będzie gotowy, gdy przestanie buzować w środku i nabierze jasnego koloru (po ok. 40-60 dniach od wstawienia).
  9. Przelejcie do butelek przez lejek wyłożony czystą bazą. Ocet jabłkowy z miodem trzymajcie w ciemnym i chłodnym miejscu. 

Na każde 0,4 kg jabłek w przepisie powinno przypadać 0,5 l wody. Na każdy 1 litr wody w 1. etapie fermentacji (przed przecedzeniem soku) dodajcie 100 g miodu. W 2. etapie, gdy już fermentujecie sam przecedzony sok, dodajcie dodatkowo ok. 50-100 g miodu. Jeśli chcecie jednorazowo nastawić więcej octu z miodem, takie proporcje pomogą wam wyliczyć większą ilość składników. 

Ocet jabłkowy z miodem - na noc czy przed śniadaniem? Jak go pić?

Najczęściej zaleca się ocet jabłkowy z miodem do picia rano, na czczo. Napój pobudza układ trawienny do pracy. Jeśli korzystacie z gotowego napoju z przepisu powyżej, pijcie 2 łyżki dziennie przed śniadaniem. Jeśli przeszkadza wam jego wyrazisty smak, rozcieńczcie tę ilość w 500 ml wody. 

Jeśli już macie ocet jabłkowy dobrej jakości i miód, możecie też przygotowywać napój na bieżąco - codziennie świeżą porcję. 1 łyżeczkę octu wymieszajcie z 2 łyżeczkami miodu i zalejcie 1 szklanką ciepłej wody. Wypijajcie na czczo. Aby urozmaicić smak napoju, możecie dodać odrobinę soku z cytryny, startego imbiru, cynamon lub pieprz kajeński.

Kto nie powinien pić octu z miodem?

Napój jest niewskazany dla osób skarżących się na refluks i inne dolegliwości układu pokarmowego. Regularne stosowanie octu, nawet łagodniejszego niż spirytusowy, może podrażniać błony śluzowe żołądka.

Ocet jabłkowy z miodem zawiera też sporo potasu. Systematyczne picie napoju w większej ilości może zwiększyć jego ilość w organizmie, co dla osób z leczoną cukrzycą i problemami sercowymi może być niekorzystne. Jeśli zażywacie na stałe jakiekolwiek leki na te i inne dolegliwości, skonsultujcie się najpierw ze swoim lekarzem. 

Ocet jabłkowy ma też wysokie pH, przez co, w połączeniu ze słodkim miodem, może prowadzić do próchnicy. Jeśli w takiej sytuacji chcecie pić ocet jabłkowy z miodem, róbcie to przez słomkę, a po wypiciu przepłuczcie usta wodą lub umyjcie zęby.