Nieduże ziarenka o brązowej lub lekko złotawej barwie kryją w sobie ogrom cennych właściwości. Można je wykorzystać jedynie jako uzupełnienie jadłospisu, ale również w profilaktyce niektórych schorzeń. Wystarczy wprowadzić do diety niewielką ilość tego produktu, by po pewnym czasie zauważyć znaczną poprawę samopoczucia.

Na co pomaga siemię lniane?

Siemię lniane jest znane ze swoich dobroczynnych właściwości wspomagających proces odchudzania – białko w nim zawarte pomaga w procesie redukcji wagi. Mała zawartość skrobi i cukru sprawia, że jest to produkt niskokaloryczny. Dodatkowo jest ono doskonałym źródłem błonnika, który wspomaga trawienie i zwiększa tempo przemiany materii.

Na tym jednak nie kończy się pozytywny wpływ tych ziarenek na organizm ludzki. Siemię lniane działa także ochronnie na układ krążenia, ma właściwości przeciwzapalne, może być również stosowane w chorobach żołądka i jelit. Co więcej, jego spożywanie pozytywnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie.

Kiedy i jak pić siemię lniane?

Siemię lniane znajdziecie w ziarnach oraz mielone. Nasionka dobrze sprawdzą się jako dodatek do potraw (np. ulubionej sałatki lub podczas pieczenia chleba), z kolei to w zmielonej formie będzie idealne do naparu lub smoothie. Zmielone drobinki są jednak łatwiejsze do strawienia i szybciej się wchłaniają. 

Efekty działania siemienia lnianego mogą różnić się od siebie w zależności od tego, czy wypijecie je rano, czy wieczorem. Jego spożycie po wstaniu zmniejsza dolegliwości takie jak: ból żołądka, zgaga, refluks czy wrzody. Pite przed snem wykazuje korzystne działanie u osób z problemami trawiennymi, a także daje uczucie sytości, dzięki czemu łatwiej jest ograniczyć porcję jedzenia przed zaśnięciem, co korzystnie działa podczas odchudzania.