Sezon na pigwę nieuchronnie się kończy. Końcówka listopada to ostatni moment na zbiory lub zakupy. Gdy już zdecydujecie się na obróbkę pigwy, nie będziecie żałować. Owoce odwdzięczą się pięknym zapachem, wspaniałym smakiem i korzyściami dla samopoczucia. O zwykłym syropie z pigwy już pisaliśmy. Robiliśmy już też m.in. schab z pigwą i szarlotkę z masą jabłkowo-pigwową. Czas wykorzystać ją w nieco inny sposób. 

Pigwa - właściwości owoców. Dlaczego warto ją jeść? 

Pigwa na surowo zawiera sporą ilość witaminy C (15 mg w 100 g - co stanowi ok. 20% dziennego zapotrzebowania) oraz potasu, który pomaga dbać o serce i regulować ciśnienie krwi. Witamina C w sezonie na infekcje pomaga wzmocnić organizm i zapobiec złapaniu jakiegoś choróbska. 

Owoce pigwy zawierają też sporo pektyn, garbników, korzystnych dla pracy serca polifenoli oraz aminokwasów. Dzięki pektynom i garbnikom wspierają pracę układu pokarmowego. Zapobiegają też problemom żołądkowym związanym z grypą żołądkową - biegunkom, wymiotom i wzdęciom. 

Drugim składnikiem syropu z pigwy jest miód. Jego również nie podgrzewamy. Dzięki temu zachowuje on wszystkie minerały, witaminy i enzymy, które przyspieszają trawienie, odżywiają organizm i pomagają go regenerować. Syrop z pigwy z miodem będzie więc wspaniałym dodatkiem do herbaty zarówno podczas infekcji, jak i w ramach dmuchania na zimne, jeśli chcecie zapobiec jesiennemu osłabieniu. Pamiętajcie, że mikstura nie jest jednak lekiem, a jedynie „wspomagaczem” na drodze do dobrej formy lub wsparciem na wszelki wypadek. 

Jak zrobić syrop z pigwy bez cukru?

Na syrop z pigwy z miodem będziecie potrzebować taką samą ilość owoców i miodu (na 1 kg pigwy powinien przypadać 1 kg miodu). Postarajcie się odstawić syrop do dojrzewania w chłodne miejsce. Zbyt ciepłe może wywołać niechcianą w tym przypadku fermentację - wtedy powstaną zupełnie inne przetwory. Jeśli w mieszkaniu nie ma chłodnego miejsca, dolejcie więcej miodu. 

Jakiego miodu użyć? Najlepszy będzie taki o neutralnym, uniwersalnym smaku, który nie będzie rywalizował ze smakiem owoców. Wykorzystać możecie miód wielokwiatowy, akacjowy lub rzepakowy. 

Gotowego syropu z pigwy z miodem nie trzeba pasteryzować. Miód będzie naturalnym konserwantem dla pigwy. Zadbajcie tylko o to, by słoiki i nakrętki były wcześniej wyparzone i wytrzyjcie je do sucha ręcznikiem papierowym. 

Syrop z pigwy z miodem - przepis

Składniki:

  • 1 kg świeżych owoców pigwy lub pigwowca
  • 1 kg ulubionego miodu (polecamy uniwersalny, łagodny w smaku - wielokwiatowy, akacjowy lub rzepakowy)

Sposób przygotowania:

  1. Umyjcie dokładnie pigwę - wyszorujcie i pozbądźcie się gorzkiego meszku na owocach.
  2. Zetrzyjcie owoce na tarce o grubych oczkach lub pokrójcie je, usuńcie gniazda nasienne i przepuśćcie przez malakser. 
  3. Starte owoce (wagowo powinno wyjść ok. 1 kg) przełóżcie do dużej miski i zalejcie taką samą ilością miodu. 
  4. Wymieszajcie wszystko do całkowitego rozpuszczenia się miodu. 
  5. Przelejcie zawartość miski do czystych, wyparzonych i suchych słoików. Zakręćcie i odstawcie w suche i chłodne miejsce. 
  6. Im dłużej owoce będą się macerować, tym smaczniejszy będzie syrop, a miód nabierze owocowego smaku i aromatu. 

Źródło przepisu: HajduczekNaturalnie.pl