Na pewno nieraz mieliliście czerstwy chleb na bułkę tartą. Owszem, bułka przydaje się w domu, ale nie trzeba robić wielkich zapasów. Czerstwy chleb pomoże też zagęścić zupę. Będzie bazą do zapiekanek, tostów francuskich, a nawet do zupy chlebowej i placków, które robi się podobnie, jak placki ziemniaczane. Zamiast zastanawiać się, co zrobić z zapasami sucharów, dowiedzcie się, jak przechowywać chleb, by świeży, wilgotny w środku i aby wystarczył na dłużej. 

Jak przedłużyć świeżość chleba?

Jeśli zdarza wam się kupować lub piec chleb na zapas lub w dużych bochenkach, podzielcie go na porcje i zamroźcie. Wyjmijcie bochenek z oryginalnego opakowania i pokrójcie na kromki. Poporcjujcie je i owińcie ciasno woreczkiem foliowym. Zawiążcie mocno i podpiszcie datą. Wieczorem, ile razy braknie wam chleba w chlebaku, wyjmijcie świeżą porcję i rozmroźcie. Nie mroźcie pieczywa dłużej niż przez parę miesięcy.

Jeśli w waszym chlebaku leży chleb, który zaczyna schnąć, możecie go odświeżyć. Posmarujcie skórkę mlekiem i włóżcie chleb do nagrzanego piekarnika na parę minut. Skórka znów będzie chrupka, a wy zjecie gorącą pajdę z masłem. Rozprowadzenie go będzie proste jak (nomen omen) bułka z masłem. 

Rodzaj pieczywa ma znaczenie dla jego świeżości

Jeśli sami pieczecie chleb i chcecie, by dłużej był świeży, przemyślcie recepturę. Chleb i bułki na drożdżach wypiekajcie tylko, jeśli wiecie, że zjecie go w przeciągu 1-2 dni. Takie pieczywo bardzo szybko traci świeżość i schnie. Znacznie dłużej świeży pozostanie chleb na zakwasie żytnim z dodatkiem ziemniaków. Ziemniaki to przyjaciele wypieków. Nie tylko chleba, ale również sernika czy pierniczków. Pomagają pieczywu i słodkim wypiekom zachować wilgotność, miękkość i delikatność w środku. Dzięki nim chleb jest też bardziej zwarty. Ich smak nie będzie wyczuwalny. Taki chleb będzie też bardziej sycący.  

Jak przechowywać chleb, żeby był świeży?

Ziemniak przydaje się również w chlebaku, ale w innej formie. Chętnie potowarzyszy w nim samotnemu bochenkowi. Kawałek obranego, surowego ziemniaka pomoże pieczywu zachować świeżość i zapobiec pleśni. Ziemniak wchłonie nadmiar wilgoci w zamkniętym pojemniku. Chleb dłużej będzie chrupki na zewnątrz, a mięciutki w środku - dokładnie taki, jak powinien być. Oprócz ziemniaka możecie również wykorzystać jabłko. Codziennie kawałek ziemniaka trzeba wymieniać - by sam się nie zepsuł.