Spływające podczas gotowania czy mycia naczyń resztki jedzenia, czasami powodują zator w kanalizacji. Niedrożny zlew kuchenny odetkacie na kilka różnych sposobów, jednak po co męczyć się z tradycyjnym, ręcznym przetykaczem? Młynek pod zlew (rozdrabniacz do mielenia resztek) będzie skutecznym i długoterminowym rozwiązaniem, jednak jest to dość duży wydatek (od kilkuset złotych w górę). Nasz sprytny domowy sposób na zatkany zlew nie wymaga drogich środków, silnej chemii gospodarczej ani użycia siły.

Domowy sposób na zatkany zlew – zapobieganie przede wszystkim

Zatkaniu się zlewu pomoże wam zapobiec porcja fusów po kawie. Wypijcie swoją ulubioną kawę, następnie, zamiast wyrzucać je do kosza, wylejcie fusy do zlewu, odczekajcie chwilę i spłuczcie silnym strumieniem wody. Ten trik wyczyści wewnętrzne ścianki kanalizacji i wymiecie zalegające w rurach resztki. Fusy zadziałają jak delikatny peeling, a jednocześnie nie zaszkodzą ściankom kanalizacji (nie zetrą ich powierzchni). Aby taki domowy sposób na zatkany zlew działał jak należy, nie przesadzajcie z ilością fusów i częstotliwością zabiegu. Efekt może być wówczas odwrotny do zamierzonego. 

Zamontujcie też w zlewie kuchennym gęste, dopasowane do średnicy odpływu sitko. Jest ono tanie i skutecznie zatrzyma resztki na powierzchni zlewu. 

Te produkty nie powinny lądować w zlewie

Jeśli chcecie zmniejszyć ryzyko awarii, pewne resztki bezwzględnie powinny lądować w odpowiednim pojemniku do segregacji śmieci. Są to:

  • Oleje i tłuszcze

Zarówno gorące, jak i zimne, błyskawicznie zapychają kanalizację. Rozkładające się tłuszcze są też częstą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z rur.

  • Włókniste warzywa

Problem może stworzyć fasolka szparagowa i mamut, seler naciowy, szparagi, obierki marchwi, pietruszki i selera.

  • Mąka 

Mąka, podobnie jak makaron i ryż, równie chętnie chłonie wodę. W połączeniu z wodą stworzy w kanalizacji porcję „ciasta” i szybko zapcha rury.

  • Makaron i ryż

Podobnie jak mąka, pęcznieją od wody i z czasem zapychają zlew.

  • Pestki, ziarna, kości i chrząstki

Pojedyncze ziarenko kukurydzy, pestka z owoców czy chrząstka przejdzie dalej, ale większe i mniej foremne kości szybko stworzą niebezpieczny zator. Kości i chrząstki powinny być wyrzucane do czarnego pojemnika (na odpady zmieszane). Nie wyrzucajcie ich do pojemnika brązowego (na odpady bio) ani do kompostownika. To częsty błąd.