Jajko-niespodzianka po rozbiciu może was zaskoczyć na kilka sposobów. W środku mogą być 2 żółtka, ale to nic złego. W jajkach możecie dojrzeć również czasami czerwoną plamkę. Jest to nic innego, jak kurza krew, która znalazła się w jajniku lub jajowodzie nioski. Podczas wysiadywania pękło u niej 1 z naczynek krwionośnych. To również jest niegroźne. Zdarza się jednak, że po rozbiciu widać charakterystyczną białą maź przyczepioną do białka. Co to jest i czy powinno kogokolwiek martwić? Jak sprawdzić czy jajko jest świeże przed rozbiciem i co oznacza biała wydzielina widoczna po rozbiciu? 

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże przed rozbiciem?

Wiele starszych osób stosuje tę metodę z powodzeniem, ale młodsze często nie mają o niej pojęcia. Włóżcie jajko do wody na chwilę przed użyciem. Świeże, zdatne do jedzenia jajko, opadnie na dno i będzie się go trzymać. Może lekko oderwać się od dna, ale pozostanie przy nim lub lekko się przechyli. Prawdopodobnie ma już kilka tygodni, ale wciąż nadaje się do jedzenia. Dużo lepsze będzie jednak na twardo.

Nieświeże jajko wypłynie na wierzch i będzie się unosić na wodzie jak śnięta ryba. Świadczy to o zawartości powietrza pod skorupką. Jeśli nie chcecie wietrzyć mieszkania, nie rozbijajcie go już dla pewności. Wyrzućcie jajko bez rozbijania do kosza na odpadki bio. 

Inny sposób wykorzystacie jeszcze w sklepie. Wyjmijcie 1 jajko z opakowania i potrząśnijcie delikatnie. Jeśli poczujecie, że wnętrze chlupie, oznacza to, że w środku jest już powietrze i jajo zaczęło się psuć. 

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże po rozbiciu? Wstążka prawdę wam powie

Biała, ścięta maź (zwana też wstążką, nitką lub skrętką), którą widać po rozbiciu jajka, nazywa się chalazą. Wydzielina naturalnie pomaga utrzymać komórkę jajową w 1 miejscu i okala żółtko po obu stronach. Chalaza jest obecna głównie w niedawno zniesionych jajkach, a z czasem zanika. Jest to więc dobry znak, który świadczy o świeżości jajek.

Jej brak nie jest jednak niczym złym. Prawidłowo przechowywane jajka są zwykle zdatne do jedzenia przez kilka tygodni. Jeśli nie macie pewności, powąchajcie, sprawdźcie konsystencję jajka. Żółtko i białko nie powinny się oddzielać, a żółtko nie powinno być płaskie. Przeprowadźcie też jeszcze przed zakupem test ze szklanką lub potrząsaniem, a wtedy wszystko będzie jasne jeszcze przed rozbiciem.