Mandarynki, a zwłaszcza ich zapach, wielu osobom kojarzą się z okresem świąt Bożego Narodzenia. Szczególnie mocno pachną skórki, które zwykle wyrzucamy do kosza. Zupełnie niesłusznie - mogą się wam jeszcze bardzo przydać. Mają wiele zastosowań w domu, w tym zdrowotne. Zobaczcie, jak możecie wykorzystać skórki z mandarynek. 

Jak zrobić syrop na przeziębienie ze skórek mandarynek?

Cytrusy to naturalni sprzymierzeńcy w walce z sezonowymi infekcjami. Zawierają bardzo dużo witaminy C i innych składników odżywczych, które wspomagają organizm i pomagają uchronić się przed przeziębieniem. W przypadku mandarynek, skorzystać możecie nie tylko z owocu, ale i jego skórki. Przyda się wam ona do zrobienia prostego syropu na kaszel.

Skórki z mandarynek należy bardzo dokładnie umyć i zetrzeć na tarce na małych oczkach. Następnie, skórki przełóżcie do słoika, zasypcie cukrem i odstawcie na kilka dni w ciemne i suche miejsce. Wytworzy się wówczas syrop, który może wam pomóc na dokuczliwy kaszel. Jeśli nie przepadacie za cukrem, możecie go zastąpić miodem. Warto też dodać do skórek z mandarynek nieco startego korzenia imbiru. Gotowy syrop możecie wypijać zawsze wtedy, gdy dopadnie was kaszel. Co ważne, mandarynki do syropu powinny pochodzić z ekologicznej uprawy, gdzie nie stosuje się szkodliwych pestycydów i innych środków do ochrony roślin. 

Zastosowania skórek z mandarynek

Ze względu na swój intensywny zapach, skórki z mandarynek sprawdzają się świetnie jako naturalny odświeżacz powietrza. Wystarczy wrzucić je do garnka z wodą, dodać trochę octu i zagotować. W ten sposób łatwo zneutralizujecie nieprzyjemne zapachy, jakie wydobywają się z różnych potraw w kuchni.

Mandarynkami możecie też z powodzeniem odstraszyć… koty. Zwierzęta te często nie rozumieją (lub nie chcą zrozumieć), że nie powinny chodzić po stołach i blatach. Zamiast tracić czas na tłumaczenia, przetrzyjcie po prostu skórką z mandarynki wszystkie te miejsca, które chcecie, by wasz kot omijał. Zapach tych cytrusów będzie dla niego nie do zniesienia i zacznie omijać przetarte mandarynką miejsca z daleka.