Mycie piekarnika wiele osób odkłada na później. Niektórzy wręcz na nigdy. W wynajmowanych mieszkaniach zdarzało mi się trafić na zapomniany, zaniedbany sprzęt. Nawet właściciele mieszkania zapominali do niego zajrzeć i sprawdzić, w jakim jest stanie po poprzednich wynajmujących. Wolimy wręcz często nie wiedzieć, co dzieje się w środku. Zresztą - tego brudu nie widać, więc mycie piekarnika to zadanie na bliżej nieokreśloną przyszłość. Wszyscy wiemy, że wiąże się ono z wyjęciem połowy dnia czy wieczoru z kalendarza. Z moim sposobem pójdzie zdecydowanie szybciej i sprawniej. 

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania?

Mycia piekarnika nie można odkładać na wieczność. Im więcej brudu w środku, tym większy smród podczas każdego kolejnego pieczenia. Pojawia się on już po kilku minutach od rozgrzania piekarnika.

Woda i płyn do mycia naczyń to zdecydowanie za mało, by poradzić sobie z bardzo zapuszczonym w środku piekarnikiem. Zróbcie prostą pastę do czyszczenia piekarnika: wymieszajcie sodę z ciepłą wodą na gęstą konsystencję. Wysmarujcie pastą wszystkie ścianki piekarnika i zamknijcie go na 2 godziny (bez nagrzewania). Po 2 godzinach przemyjcie piekarnik szorstką stroną gąbki namoczonej wodą z octem. 

Na uparte zabrudzenia może pomóc również upieczenie grubej warstwy soli. Wystarczy wysypać ją na blaszkę i upiec w wysokiej temperaturze (200-250 st. C), aż zbrązowieje. Sól będzie osadzać się na ściankach piekarnika i pomoże rozpuszczać brud. Następnie, dopiero gdy wnętrze piekarnika już się wychłodzi, wyjmujemy blaszkę, przemywamy wnętrze piekarnika gąbką nawilżoną wodą i wycinamy do sucha ściereczką. Inny pomysł jest mu bliski, ale zamiast kryształków soli będzie trzeba „uparować” w wysokiej temperaturze specjalną miksturę.

Mycie piekarnika w naczyniu żaroodpornym 

Gorące powietrze i parę w piekarniku możecie też wykorzystać w inny sposób, szczególnie, jeśli piekarnik ma termoobieg (z reguły każdy nowoczesny piekarnik go już ma). Do naczynia żaroodpornego z grubego szkła, żeliwa, ceramiki lub metalu wlejcie 2 szklanki wrzątku, 1 szklankę octu i sok z 2 cytryn. Wymieszajcie, rozgrzejcie piekarnik do 250 st. C i „pieczcie” przez 30 minut. Gorąca para wodna zareaguje z kwasem i zacznie rozpuszczać uparty brud.

Następnie wyłączcie piekarnik i studźcie naczynie w środku, bez otwierania drzwiczek - jak sernik. Naczynie nie może mieć żadnych elementów z plastiku i innych tworzyw sztucznych. Zwróćcie na to uwagę. W przeciwnym razie oprócz starego brudu będziecie zmagać się również ze stopionym plastikiem. 

Gdy wnętrze piekarnika będzie już chłodne, wyjmijcie naczynie. Zwilżoną wodą szmatką zetrzyjcie zabrudzenia. W razie potrzeby krawędzią noża lub metalową łopatką zdrapcie ostrożnie pojedyncze uparte resztki. Ostatni etap to mycie piekarnika płynem do mycia naczyń. Wystarczy przetarcie gąbką z niewielką ilością płynu, a następnie czystą wodą, by pozbyć się ewentualnych mydlin.