Jeśli na co dzień nie jecie zbyt wielu tłustych, smażonych potraw, ani słodkich deserów, nagła zmiana jadłospisu może mieć konsekwencje nie tylko w nadwyżce kilogramów. Skutki widać (najedzony brzuch jest jak piłka), a czasami nawet i słychać, co bywa krępujące i niekomfortowe. Zwłaszcza, jeśli święta i Sylwestra spędzacie w większym gronie. Możecie oczywiście sięgnąć po herbatkę ziołową. Sprawdźcie, czy macie miętę, szałwię, bławatka czy prawoślaz. Już kilka porcji może pomóc uporać się z problemem. Inny sposób znajdziecie w szufladzie lodówki na warzywa. Napój na lepsze trawienie zaskoczy was głównym składnikiem aktywnym.

Na co i jak pomaga wywar z korzenia pietruszki?

Pietruszka, w tym jej natka, korzenie i owoce, wykorzystuje się od ponad 2000 lat w medycynie ludowej. Natkę na pewno dobrze znacie, być może nawet pijecie z niej herbatkę na niskie żelazo, zbyt wysoki cukier czy jako wsparcie pracy nerek. Wiele osób posypuje nią niemal każde danie i dodaje do zielonych, oczyszczających koktajli (działa ona moczopędnie, a przy tym wspiera trawienie). Liście zawierają ogromną ilość witaminy C, witaminę A, B2, K, żelazo, wapń i magnez. To doskonały wzmacniający, regenerujący, a przy tym upiększający dania składnik w kuchni. 

Korzeń pietruszki za to zwykle jest bazą do zup i wywarów. Mało kto wie, że wywar z korzenia pietruszki również jest remedium na dolegliwości trawienne. Niepozorna pietruszka pobudza wydzielanie kwasów żołądkowych. Możecie się nią wspomóc przy niedokwasocie. Przy nadkwasocie lepiej sięgnąć po inne napary. Korzeń z pietruszki wspomaga też pracę wątroby: jest żółciopędny, przez co pomaga trawić tłuszcz (którego w daniach świątecznych jest mnóstwo). Napój jest też moczopędny - wspiera nerki, a przy tym trzustkę. 

Napój na lepsze trawienie z pietruszki pomoże wam opanować:

  • wzdęcia
  • gazy
  • bóle brzucha z przejedzenia
  • uczucie ciężkości i przelewania się w żołądku
  • przewlekłą niestrawność 

Jak zrobić pietruszkowy napój na lepsze trawienie? Przepis

Składniki:

  • 2 szklanki wody
  • 4 łyżki świeżego startego korzenia pietruszki (można zastąpić 2 łyżkami suszonego)

Sposób przygotowania:

  1. Wrzućcie pietruszkę do zimnej wody i zagotujcie.
  2. Gotujcie pod przykryciem przez 15 minut na wolnym ogniu.
  3. Następnie odstawcie na kolejne 15 minut, by lekko przestygł i odcedźcie. 

Jak pić napój z korzenia pietruszki?

Wywar z korzenia pietruszki pijcie 2-3 razy dziennie między posiłkami (30 minut przed posiłkiem lub 1,5 godziny po jedzeniu). Możecie go pić również małymi łyczkami przez cały dzień. Jeśli chcecie zrobić sobie poświąteczne oczyszczanie organizmu, pijcie go przez 7-14 dni. Ponieważ napar z pietruszki pobudza pracę nerek, by się nie odwodnić, w międzyczasie pamiętajcie o piciu czystej wody bez dodatków. Ona również pomoże wam wrócić do formy i oczyścić organizm.