Na czym polega trik z igłą? 

Zanim jednak przystąpicie do konsumpcji, musicie jajka ugotować. Najlepiej bez pęknięć, gdyż te powodują wypływanie ich zawartości do wody lub odwrotnie – przedostawanie się wody do środka jajek. 

Wszystko, czego potrzebujecie, by przeprowadzić "operację" zabezpieczającą, to jajko w temperaturze pokojowej oraz igła lub szpilka. Ostrą końcówką nakłujcie delikatnie zaokrągloną część jajka. Dziurka powinna być niewielka i niezbyt głęboka. Nie bójcie się, nie spowoduje ona wylania się zawartości jajka do wody. W tym miejscu, pod skorupką, znajduje się bowiem pęcherzyk powietrza, którego przekłucie zmniejszy jedynie ciśnienie wewnętrzne i uchroni jajko przed pęknięciem.  

Inne sposoby zapobiegające pękaniu jajek 

Jeżeli gotujecie jajka na twardo, to możecie zabezpieczyć je, wkładając do zimnej wody i podgrzewając wraz nią. Takie działanie nie zda jednak egzaminu w przypadku jajek na miękko, które powinno się wkładać do wrzątku ze względu na krótki czas gotowania. 

Innym, popularnym sposobem na to, by jajka nie pękały i nie wypływały podczas gotowania, jest dodanie do wody łyżki soku z cytryny lub octu. Ich zadanie polega na zmiękczeniu skorupki jajka i uczynieniu jej tym samym bardziej elastyczną, wytrzymalszą i odporną na uszkodzenia.  

Gotowane jajka są bardzo zdrowe, wartościowe, lekkostrawne i oczywiście pyszne. Podane ze świeżą kajzerką i masłem stanowią doskonałość prostych smaków. Pasują również do różnego rodzaju sałatek oraz past kanapkowych. Warto je jeść często, nawet codziennie.