Kluczem do sukcesu jest przestrzeganie pewnej prostej, choć szalenie ważnej ważnej zasady. Wielu z nas przyrządza wątróbkę w taki sposób, że mięso wychodzi suche i twarde. Winowajcą jest niepozorna kuchenna sól. Sprawdźcie, czy też nie popełniacie tego błędu.

Jak zrobić soczystą wątróbkę?

Choć przepis na wątróbkę nie jest skomplikowany, to bardzo łatwo go zepsuć. Wszyscy smakosze wiedzą, że wątróbka często wychodzi sucha, twarda czy gumowata. Większość takich sytuacji wynika z nieodpowiedniego przygotowywania mięsa. Co robimy źle? Najczęstszym błędem podczas smażenia czy duszenia wątróbki jest jej zbyt wczesne solenie. Kiedy oprószymy mięso solą na początku smażenia, błyskawicznie stanie się ono twarde i zgorzknieje. Należy więc pamiętać, aby dodawać sól dopiero na końcu smażenia lub nawet już po zdjęciu wątróbki z patelni.

Ten prosty trik sprawi, że wątróbka zawsze wyjdzie idealnie soczysta, miękka i delikatna. Tak przyrządzone danie z pewnością posmakuje nawet tym, którzy jak dotąd za nią nie przepadali.

Wątróbka - właściwości

Wątróbka jest obecnie coraz mniej popularnym składnikiem, tymczasem warto włączyć ją do codziennej diety. Ten tani i łatwo dostępny produkt kryje w sobie moc witamin i minerałów:

  • jest dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka,
  • zawiera więcej żelaza niż jakiekolwiek inne mięso, dzięki czemu zapobiega anemii,
  • dostarcza dawkę witaminy A, K, D oraz witamin z grupy B,
  • jest skarbnicą selenu, niezwykle ważnego przy problemach z tarczycą i chorobach autoimmunologicznych.

Jeśli więc jeszcze zastanawiacie się, czy wątróbka jest zdrowa, to nie czekajcie ani chwili dłużej i pakujcie ją do sklepowych koszyków. Pamiętajcie jednak, że, aby skorzystać ze wszystkich jej wartości odżywczych, należy wybrać produkt świeży i wysokiej jakości.

Jak sprawdzić, czy wątróbka jest świeża?

Po czym poznać dobrej jakości podroby? Świeża wątróbka jest śliska, jędrna i lśniąca. Powinna mieć jednolity ciemnokrwisty kolor, bez widocznych przebarwień i plam. Dobra wątróbka nie powinna też mieć zapachu, więc, jeśli wyczuwacie choćby delikatną kwaśno-gorzką woń, to niestety znak, że produkt jest już zepsuty. 

Należy pamiętać, że ten rodzaj mięsa ma dość krótką przydatność do spożycia i nie może długo leżeć w lodówce, dlatego najlepiej kupić ją maksymalnie 2 dni przed planowanym przyrządzeniem.