Bez liści laurowych nie wyobrażam sobie swojej kolekcji przypraw. 2-3 niepozorne listki zapewniają zupom, gulaszom, daniom jednogarnkowym i mięsnym oraz sosom głęboki aromat i smak. Niewiele osób stosuje je inaczej, niż do gotowania. Liście bobkowe mają znacznie więcej funkcji i pomagają rozwiązać wiele domowych problemów. Nawleczcie je, tworząc oryginalny łańcuszek, i tak jak ja, koniecznie powieście w łazience lub w innym ciepłym miejscu. 

Jak wykorzystać liście laurowe poza kuchnią?

Zanim powiesicie liście w łazience, poznajcie inne właściwości i zastosowania, jakie ma ta przyprawa. Z powodzeniem sprawdzi się ona do wyganiania domowych szkodników i do sprzątania. Wrzućcie kilka liści do wiadra na mop, zaparzcie i myjcie takim naparem laurowym podłogę - zadziała antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Zrobicie z nich też napar na trawienie, kąpiel do stóp na nadpotliwość (wystarczy wrzucić kilka liści do gorącej wody), a także: 

  • odkażacz i pochłaniacz zapachów do lodówki
  • naturalny sposób na owady
  • odplamiacz do prania (wystarczy wrzucić kilka liści przed praniem do woreczka i umieścić go w bębnie pralki)
  • patent na mole spożywcze - warto umieścić laurowy w opakowaniu z suszonymi grzybami, mąką czy ryżem

Suszony lub świeży liść laurowy po rozłożeniu na grzejniku, będzie też naturalnym zamiennikiem gotowych odświeżaczy powietrza. Laurowy łańcuszek z myślą o komforcie domowników, warto powiesić też w łazience.

Liść laurowy - zastosowanie w łazience

Działanie liści laurowych opiera się na cennych olejkach eterycznych i ich składnikach. 2 głównymi są linalol i eugenol. Działają one kojąco, relaksująco, a eugenol dodatkowo rozkurczowo i przeciwzapalnie. Liście laurowe w rozgrzanej i zaparowanej łazience z powodzeniem zastąpią wam drogie świeczki czy woski zapachowe. Pod wpływem ciepła będą one uwalniać olejki eteryczne. 

Wdychanie pary wodnej z ich dodatkiem zadziała jak naturalna inhalacja. Jeśli zamierzacie korzystać ze świeżych liści, wcześniej podrzyjcie je na pół i delikatnie obijcie - oddadzą w cieple więcej substancji zapachowych. Zapach laurowy będzie bardziej intensywny. Taka kąpiel pomoże oczyścić zatoki i drogi oddechowe.

Co jakiś czas wymieniajcie liście na świeże - zapach z czasem wietrzeje. Zamiast nanizywać liście na sznureczek, możecie też włożyć je do lnianego lub jutowego, przewiewnego woreczka i ułożyć na brzegu wanny lub na szafce.