Na temat pleśni istnieje szereg wiarygodnych badań. Wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w pleśni powstają mykotoksyny. Substancje te powodują problemy z oddychaniem, układem nerwowym i odpornością. Osoby narażone na wdychanie pleśni często są zmęczone „bez powodu”, mimo wysypiania się i zbilansowanego jadłospisu. Pogarsza się również ich nastrój, pojawia się przewlekły kaszel i katar niewiadomego pochodzenia, niezwiązany z żadną infekcją. Pleśń w domu nasila też objawy alergii i astmy - podrażniane są drogi oddechowe. To nie tylko problem estetyczny. Dotyczy samopoczucia domowników, dlatego trzeba mu zapobiegać. 

Jak zapobiegać pleśni w domu?

Na szczęście możecie działać, jeszcze zanim brzydkie zacieki i odór się pojawią. Prewencja jest szczególnie ważna w przypadku domów i budynków, w których pleśń już raz się pojawiła. Zapobieganie pleśni jest mniej skomplikowane niż jej usuwanie. Co możecie zrobić, by zabezpieczyć przed nią dom?

  • Osuszajcie regularnie wilgotne miejsca 

Wycierajcie podłogi po prysznicu, okna, na których skrapla się para wodna, itd. - okolice okien to pierwsze miejsce, w którym pojawia się pleśń. 

  •  Nie ukrywajcie problemu

Zamiast ukrywać pleśń (przykrywać ją meblami czy dywanem), zacznijcie ją wietrzyć, osuszać i walczyć z problemem - zmieńcie też układ mebli i sprzętów w domu, by doświetlić i zapewnić dostęp powietrza w zawilgoconych miejscach. Jeśli zamaskujecie problem (np. za pomocą podwieszanego sufitu), pleśń i tak przedostanie się na zewnątrz, rozrośnie się na większym obszarze, aż w końcu zamieni w trudniejszy do usunięcia grzyb.

  • Usuńcie wycieki wody

Jeśli wynajmujecie mieszkanie, zgłoście problem właścicielowi mieszkania.

  • Otwierajcie drzwi i okna

Po wzięciu kąpieli zostawcie drzwi łazienki otwarte. Otwierajcie okna i uruchamiajcie okap podczas gotowania. Przynajmniej raz dziennie wietrzcie dom. Odpowiednia wentylacja przyspiesza osuszanie, hamuje rozwój pleśni i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jeśli nie możecie często wietrzyć lub nie lubicie, zróbcie przynajmniej tzw. mikrouchył. Wiele okien ma wywietrznik z boku lub w górnej framudze, który zapewnia ciągłą wentylację. Często wystarczy podnieść go do góry. 

  • Wyczyśćcie wentylację

Zadbajcie o kratki wentylacyjne - odkręćcie je i wyczyśćcie. Wpuśćcie też kominiarza na przegląd wentylacji. 

  • Stosujcie osuszacze powietrza

Możecie korzystać zarówno z naturalnych osuszaczy (np. suchego ryżu, węgla aktywnego, sody oczyszczonej czy soli), jak i z urządzeń elektronicznych. Jeśli w mieszkaniu jest wilgotno, unikajcie nawilżaczy powietrza - może wywołać pleśń.

Zapobieganie pleśni - jak może pomóc cukier?

Oprócz soli, ryżu, sody czy węgla aktywnego skutecznym pochłaniaczem wilgoci w domu jest cukier. Niewielkie kopczyki lub i kostki cukru pomogą wam zapobiec rozwojowi pleśni. O ile trudno polecać cukier w większych ilościach do jedzenia, o tyle w domu, w roli osuszacza powietrza poradzi sobie świetnie. Szybko i skutecznie pochłania nadmiar wilgoci. 

Włóżcie kilka kostek cukru do miseczki lub dekoracyjnej cukierniczki i połóżcie na stole lub ustawcie na parapecie blisko okna - tam, gdzie wilgoć najczęściej zbiera się w pierwszej kolejności i przekształca w pleśń. Z czasem cukier nasiąka wilgocią, a więc i chłonność się zmniejsza. Aby sposób działał, kostki cukru trzeba regularnie zmieniać. Jedną kostkę możecie wrzucić przy okazji również do chlebaka - pomoże przedłużyć świeżość pieczywa.