Kamień pojawia się wszędzie tam, gdzie jest woda: w zlewie (na jego obudowie), obrasta też krany i inne sprzęty domowe. Nie mówiąc już o kabinie prysznicowej. Osad z kamienia jest szczególnie irytujący, jeśli macie eleganckie, czarne baterie kuchenne czy łazienkowe. Na nich widać każdą zaschniętą plamę po kropli twardej wody. Możecie się go pozbyć na dłużej w prosty sposób. Mikstura ma podobną konsystencję do dość gęstego kisielu, ale zdecydowanie nie jest jadalna. Trzymajcie ją z dala od dzieci. 

Skąd bierze się osad z kamienia? 

W twardej wodzie znajduje się ponadprzeciętna ilość minerałów. Wywołuje ona nie tylko osad. Taka woda smakuje też gorzej niż bardziej miękka i sprawia, że detergenty są mniej wydajne. Twarda woda może też przesuszać skórę (w tym skórę głowy) i włosy. Mocno zmineralizowana kranówka jest charakterystyczna dla dużych miast. Miękką wodę mają głównie mieszkańcy Podhala, Sudetów, okolic Zielonej Góry, Bielska-Białej i Bieszczad. 

Jak usunąć kamień? 

Sposobów i mikstur jest co najmniej kilka, ale składnikiem, który występuje we wszystkich recepturach, jest ocet. Ocet zawiera kwas octowy, który sprawnie rozpuszcza wapienną warstwę. Jeśli macie w kuchni sam ocet, wystarczy potraktować go jak dowolny sklepowy płyn do usuwania kamienia: rozpylić na pokrytych kamieniem powierzchniach, zostawić na chwilę, wyszorować i wytrzeć do sucha. 

Nieco większe możliwości daje soda oczyszczona w połączeniu z octem. Wystarczy wymieszać sodę i ocet w proporcji 1:1 i nałożyć krem tam, gdzie osadza się kamień. Następnie, po 15 minutach czyścimy powierzchnię gąbką lub starą szczoteczką, spłukujemy i wycieramy do sucha. 

Możecie też stworzyć własny, pieniący się i wydajny żel do usuwania kamienia. Wystarczy ocet, płyn do naczyń, mąkę kukurydzianą lub skrobię ziemniaczaną oraz kwasek cytrynowy lub kilka cytryn. Większość z tych rzeczy każdy ma w domu. 

Przepis na domowy żel na kamień 

Składniki:

  • 2 łyżki octu
  • 400 ml wody
  • 100 ml płynu do naczyń
  • 3 łyżki mąki kukurydzianej
  • 5 łyżek kwasku cytrynowego (lub sok z kilku cytryn) 

Sposób przygotowania:

  1. Do garnka wlejcie wodę i dodajcie ocet oraz mąkę kukurydzianą. Zagotujcie mieszankę, jednocześnie mieszając. Zyska konsystencję gęstego kisielu lub budyniu.
  2. Wyłączcie palnik i odłóżcie żel do całkowitego wystudzenia. 
  3. Gdy żel będzie chłodny, wsypcie kwasek cytrynowy, wymieszajcie i ponownie podgrzejcie mieszankę. Kwasek powinien całkiem się rozpuścić. 
  4. W ostatnim kroku dodajcie płyn do naczyń i dokładnie wymieszajcie. 
  5. Wystudźcie i przelejcie żel do butelki z dziubkiem, np. po wodzie i podpiszcie. Trzymajcie z dala od dzieci. 

Żel na osad z kamienia stosujcie dokładnie tak, jak każdy inny środek do usuwania kamienia. Nanieście na powierzchnię, wyszorujcie i zostawcie na chwilę. Następnie wyszorujcie, wypłuczcie i osuszcie czyszczoną powierzchnię. Możecie ją zakonserwować za pomocą cienkiej warstwy oleju. Dzięki temu kamień nie będzie się osadzał tak szybko, jak zwykle.