Przyczyny pożółkłych, omdlewających liści skrzydłokwiatu mogą być dwie. Pierwsza to przelanie. Kiedy roślina przed dłuższy czas stoi w wodzie, jej korzenie zaczynają gnić, przez co nie pobiera ona odpowiedniej ilości składników odżywczych z gleby i w rezultacie szybko zaczyna marnieć. Niestety, w przypadku wielokrotnego przelania, a co za tym idzie zniszczenia systemu korzeniowego, nie ma dla skrzydłokwiatu zbyt wiele nadziei. Natomiast drugi, najczęstszy powód żółknięcia i brązowienia liści rośliny to zbyt suche powietrze w pomieszczeniu. W okresie grzewczym szczególnie łatwo o utratę wilgotności w otoczeniu delikatnych roślin domowych. Jeżeli nie macie na sumieniu przelania i to suche powietrze jest powodem, dla którego wasz skrzydłokwiat marnie wygląda zimą, przestańcie się martwić. Łatwo odratujecie ulubiony okaz

Jak pielęgnować skrzydłokwiat zimą?

W sezonie zimowym bardzo ważne jest zapewnienie skrzydłokwiatowi dostatecznej ilości rozproszonego światła dziennego. Najlepiej po prostu ustawić roślinę w pobliżu okna, ale z dala od bezpośredniego nasłonecznienia oraz przeciągów. Idealnie sprawdzi się tutaj nieotwierane okno przysłonięte firanką lub okno od strony wschodniej. Jeżeli wasze kaloryfery grzeją pełną mocą, rozważcie przestawienie rośliny w jasne miejsce z dala od grzejników

Kolejnym ważnym czynnikiem w pielęgnacji tych roślin jest zadbanie o ciepło. Optymalna temperatura dla skrzydłokwiatu zimą to około 18°C

Istotnie jest również odpowiednie podlewanie. W okresie zimowym skrzydłokwiat wymaga zdecydowanie mniej wody niż w czasie upalnego lata. Podlewanie powinniście więc ograniczać i nawadniać roślinę dopiero w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie zupełnie sucha. Zwykle wystarczy podlewanie 1 raz na tydzień lub co 8-9 dni.

Koniecznie regularnie zraszajcie liście skrzydłokwiatu odstaną, miękką wodą, żeby zwiększyć wilgotność powietrza wokół ulubionej rośliny. Jest to szczególnie istotne w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie powietrze ma tendencję do wysychania.

Jak uratować żółknący skrzydłokwiat domowym sposobem?

Najprostszy i najtańszy produkt, dzięki któremu wzmocnicie roślinę, znajdziecie w swojej kuchni. Mieszanka wody ze zwykłym białym cukrem, używana do podlewania, wyraźnie wzmocni marniejący skrzydłokwiat.

Dlaczego woda cukrowa działa jak odżywka? Rośliny czerpią energię potrzebną im do rozwoju i kwitnienia z reakcji fotosyntezy. W tym procesie, wykorzystując dwutlenek węgla, tworzą związki węglowodanowe. Dodatek węglowodanów prostych (np. zwykłego cukru) poprawia stan naszych roślin domowych, może znacząco wydłużyć okres pączkowania i kwitnienia oraz zwiększyć nasycenie barwy ich liści.

Jak uratować żółknący skrzydłokwiat? Na początek liście, które w całości zżółkły lub zbrązowiały, należy obciąć, ponieważ one tylko obciążają resztę zdrowej rośliny. Następnie podlewajcie skrzydłokwiat wodą cukrową, przygotowaną zgodnie z naszymi wskazówkami. 

Odżywka cukrowa - jak ją zrobić? Do jakich roślin można jej używać?

Do przygotowania wody cukrowej wystarczy wam 1 płaska łyżka stołowa cukru na 1 litr wody. Żeby zrobić naszą odżywkę, musicie wlać wodę z kranu do garnka i ją zagotować. Do gotującej się wody, dodajcie cukier i mieszajcie całość do momentu rozpuszczenia się cukru. Mieszankę zdejmijcie z kuchenki, ostudźcie do temperatury pokojowej i przelejcie do konewki. 

Domową odżywką podlewajcie przywiędłą roślinę, ale używajcie jej tylko tyle, by zwilżyć glebę wokół skrzydłokwiatu. Dzięki zastosowaniu wody cukrowej 1 raz w miesiącu, liście skrzydłokwiatu będą zdrowe i mocno zielone.

Woda z cukrem jest bardzo korzystna dla roślin kwitnących i większości ozdobnych roślin liściastych. Na podlewaniu wodą z cukrem korzystają np. azalie, cyklameny, fiołki afrykańskie czy gwiazdy betlejemskie. Warto ją stosować, gdy tylko zauważycie, że:

  • wzrost i rozwój rośliny jest spowolniony;
  • liście stają się wyblakłe bądź żółkną, brązowieją, kruszą się
  • roślina nie kwitnie przez długi czas
  • pojawiają się choroby grzybowe i wirusowe
  • pąki i zawiązki nowych liści nie rozwijają się