Liście laurowe (bobkowe) dają o sobie znać w daniach jeszcze długo po tym, jak je wyjmiecie. Na pewno wyczujecie różnicę między daniem przyprawionym liśćmi, a potrawą bez nich. Na Maderze są lasy laurowe i eukaliptusowe, których ziołowy, lekko pieprzny, gorzki, a zarazem korzenny zapach, wręcz lekko „zatyka” podczas wdychania, szczególnie podczas upałów. Ich aromat działa jak inhalacja i skutecznie pobudza. Wawrzyn nie tylko poprawia smak dań, ale dodaje też energii w ciągu dnia. Jest w tym lepszy niż kawa, która działa intensywnie, ale krótko. Sprawdźcie, skąd takie działanie i dowiedzcie się, jak zrobić napój z liści laurowych na lepszą koncentrację. 

Jakie właściwości ma liść laurowy?

Liście laurowe mają do 3% olejku eterycznego. To jego zapach i substancje w nim zawarte, odpowiadają za jego działanie. Należą do nich m.in. 

  • flawonoidy (odmładzają i dbają o serce)
  • lignany (dbają o równowagę hormonalną i działają przeciwzapalnie)
  • laktony seskwiterpenowe (mają właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne)
  • alkaloidy (działają rozkurczowo, przeciwbólowo i obniżają ciśnienie)

Herbatę, wywar oraz napój z liści laurowych na pewno już znacie z wielu innych zastosowań. Najczęściej przygotowuje się je na migrenę, obolały żołądek, ból gardła, stany zapalne oraz na infekcję, kiedy potrzebujemy szybko się zregenerować, a jednocześnie oczyścić organizm (wypocić się) i dostarczyć mu substancji antybakteryjnych. Regenerującą herbatkę robi się na bazie liści laurowych z goździkami, które wzmacniają ich działanie. Liść laurowy działa też wykrztuśnie i na ból gardła. Wystarczy, że w gorącym karmelu zatopicie kilkanaście liści, przestudzicie mieszankę i będziecie pić taki syrop laurowy po 1-2 łyżeczki dziennie. Pisaliśmy o nim we wcześniejszym artykule.

Liście laurowe - sposób na bystry umysł

Liście bobkowe mają jednak jeszcze inne wspaniałe właściwości. Są one cenne szczególnie dla osób, które chcą zwiększyć koncentrację, refleks i skutecznie się pobudzić, ale bez kawy. Ziele rozszerza naczynia krwionośne, a to zwiększa dopływ tlenu do mózgu i usprawnia przepływ krwi. Dzięki temu umysł jest jaśniejszy i pracuje sprawniej, nawet wcześnie rano.

Napój z liści laurowych pobudza centralny układ nerwowy i jego reakcje, co przekłada się na refleks w działaniu i trzeźwość myślenia. Jeśli macie z tym ostatnio problem, przygotujcie sobie napar, przelejcie do butelki termicznej i popijajcie go równolegle z wodą przez cały dzień. 

Jak zrobić napój z liści laurowych na koncentrację? Przepis

Składniki:

  • 2 łyżki liści laurowych
  • 200 ml wrzącej wody

Sposób przygotowania:

  1. Pokruszcie liście ręcznie lub w moździerzu. Zalejcie wodą, przykryjcie i parzcie przez 30 minut.
  2. Odcedźcie, przelejcie do innej butelki i pijcie 2-4 razy dziennie, niewielkimi porcjami.

Napój z liści laurowych nie zastąpi wam wody ani lekarstw - nie jest lekiem. Działa on napotnie, a więc lekko odwadniająco. Dlatego koniecznie podczas dnia pijcie wymaganą ilość wody, by się nie odwodnić.

Kto nie powinien pić napoju z liści laurowych?

Z picia naparów i herbat z liści laurowych powinny całkowicie zrezygnować osoby, które zażywają leki na krzepliwość krwi. Substancje aktywne w liściach laurowych wzmacniają ich działanie. Zapytajcie swojego lekarza, co możecie pić zamiast tego naparu. Jeśli macie przejść w najbliższym czasie zabieg lub operację, również go nie pijcie. Pod kontrolą lekarza zamieńcie go na inny lub całkowicie z niego zrezygnujcie.