Mimo słodko-ziołowego posmaku, traktujcie ten syrop nie jak przysmak, ale jako wsparcie dla lepszego samopoczucia. Stosujcie go z umiarem. Liście laurowe w większej ilości działają na organizm bardzo intensywnie. Pamiętajcie jednak, że syrop nie jest lekiem - nie traktujcie go w ten sposób. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub przeciwwskazań, skonsultujcie się z lekarzem, zanim zaczniecie go pić. Na co i jak konkretnie działa taki środek? Poznajcie jego właściwości i przepis na prosty syrop z liści laurowych. 

Syrop z liści laurowych i cytryny - korzyści

Syrop pomoże wam na łagodne objawy infekcji - gdy jeszcze „jesteście na chodzie”, ale jednocześnie czujecie, że coś was „bierze”. Pomoże wam lepiej, niż syrop z cebuli i nie trzeba na niego czekać - możecie go zacząć stosować od razu po przygotowaniu. Cebula potrzebuje czasu, by przegryźć się z innymi składnikami. 

Syrop z liści laurowych i cytryny na bazie karmelu pomoże wam na uporczywy kaszel - zarówno suchy, jak i mokry. Rozrzedzi zalegającą wydzielinę i pomoże ją odkrztuszać, a jednocześnie pomoże nawilżyć obolałe od suchego kaszlu gardło. Wawrzyn łagodzi też stany zapalne, w tym zapalenie oskrzeli lub gardła, które towarzyszy anginie. Działa również bakteriobójczo. Liście laurowe zawierają ponadto geraniol, który jest główną substancją aktywną tzw. anginki - pelargonii. Napar z pelargonii działa na gardło bardzo podobnie. 

Karmelowy syrop z liści laurowych działa też napotnie, dzięki czemu pomaga zmniejszyć gorączkę. Działa też oczyszczająco - moczopędnie, co również jest ważne podczas infekcji. Taki syrop możecie też pić w okresach, gdy czujecie się lepiej. Wspiera trawienie i pracę wątroby - działa żółciopędnie, a także obniża ciśnienie krwi, a nawet pomaga zmniejszyć migreny.

Przepis na syrop z liści laurowych, cukru i cytryny

Składniki:

  • 10 liści laurowych
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 cytryna
  • 1 szklanka wody 

Sposób przygotowania:

  1. Namoczcie liście laurowe na ok. 5-10 minut w niewielkiej ilości wody. Opłuczcie i osuszcie ręcznikiem papierowym.
  2. W międzyczasie wyszorujcie cytrynę i wyciśnijcie z niej sok. 
  3. Wysypcie cukier na suchą patelnię i rozprowadźcie równą warstwą. Podgrzejcie i rozpuśćcie na niewielkim ogniu, aż powstanie gładki karmel. Zalejcie go wodą, dodajcie liście laurowe i smażcie przez 10 minut, w razie potrzeby dolewając jeszcze wody. Syrop w tym czasie będzie gęstniał. 
  4. Po 10 minutach przykryjcie i lekko wystudźcie. Wyjmijcie liście i przelejcie syrop do czystego słoika. Dodajcie sok z cytryny.
  5. Zakręćcie słoik i potrząśnijcie mocno kilka razy, by wymieszać wszystko razem. Odłóżcie syrop do przegryzienia się na ok. 24 godziny w ciemne miejsce o temp. pokojowej. Możecie też stosować go od razu po zrobieniu.
  6. Przechowujcie w suchym i ciemnym miejscu, np. w szafce, z dala od dzieci. 

Jak pić syrop z liści laurowych?

Syrop karmelowy z liści laurowych działa na wielu polach, ale jednocześnie może rozrzedzać krew i reagować z lekami i innymi ziołami. Miejcie to zawsze na uwadze i nie lekceważcie jego właściwości. Dlatego, szczególnie, jeśli jest mocno skoncentrowany, jak w przepisie powyżej, stosujcie go ostrożnie. Regularnie lub w razie potrzeby (podczas infekcji), ale w niewielkiej ilości.

Podczas infekcji pijcie go maksymalnie 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce. Na wzmocnienie lub w przypadku innych dolegliwości, wystarczy 1 łyżeczka dziennie. Osoby, które zażywają leki na krzepnięcie krwi lub są przed ważnymi zabiegami lub operacjami, w ogóle nie powinny go stosować.