Niezależnie od wszystkiego, myjcie naczynia w ochronnych rękawicach. Dzięki temu unikniecie podrażnień i skóra nie będzie marszczyć się pod wpływem wody. Nie puszczajcie też wody bieżącej przez cały czas mycia. Zwilżcie je szybko wodą i wyszorujcie gąbką. Po pokryciu naczyń pianą płuczcie pojedynczo każde naczynie. Dzięki temu rachunki za wodę będą niższe, a i planecie zrobi się lżej. Płyn do mycia naczyń nie zawsze musi się pienić, by był skuteczny. Sprawdźcie nasz przepis, który nie podrażni delikatnej skóry. To płyn bez sztucznych barwników, aromatów i nieobojętnych dla skóry i matki natury środków pieniących. 

Jak działa domowy płyn do mycia naczyń?

Domowy płyn do naczyń składa się z 2 środków o odczynie kwaśnym: białego octu winnego, soku z cytryny, soli kuchennej o odczynie obojętnym oraz wody. Kwas octowy i cytrynowy rozpuści największe zabrudzenia i zadziała dezynfekująco. Dzięki temu płyn na bazie octu możecie stosować również w łazience oraz do mycia armatury. Usunie kamień i rdzę.

Nie dodawajcie już do płynu sody oczyszczonej. Zacznie się pienić, co technicznie ułatwi mycie, ale połączenie octu z sodą sprawia, że działanie obu tych składników wzajemnie się neutralizuje. Soda ma zasadowy, a ocet kwasowy odczyn. Domowy płyn do mycia naczyń na bazie octu i sody będzie więc mieć słabsze właściwości czyszczące.

Jak stosować płyn do naczyń własnej roboty?

Ponieważ ten płyn się nie pieni, sposób mycia różni się od tego, który zwykle stosujecie. Może się wydawać, że niepieniący się płyn działa słabiej, ale to mit. Dzięki niemu wręcz zaoszczędzicie wodę. Zwilżcie naczynia w zlewie wodą, a gąbkę dokładnie nasączcie płynem. Zakręćcie wodę. Przemyjcie naczynia płynem, w razie potrzeby zwilżając dodatkowo gąbkę płynem. Spłuczcie naczynia pod bieżącą wodą i odstawcie do wysuszenia. Podajemy przepis na ok. 2 l płynu - możecie podzielić go na porcję do mycia naczyń i do czyszczenia łazienki. Możecie też podzielić wszystkie składniki na pół i przygotować mniejszą ilość do naczyń, na próbę. 

Domowy płyn do naczyń - przepis

Składniki:

  • sok z 6 cytryn
  • 3 szklanki wody
  • 2 szklanki białego octu winnego
  • 2 szklanki soli

Sposób przygotowania:

  1. Wszystkie składniki przełóżcie do garnka.
  2. Gotujcie ok. 10 minut, aż płyn w garnku się zredukuje i nieco zgęstnieje.
  3. Przelejcie gotujemy w garnku 10 minut, aż płyn zgęstnieje.
  4. Przelejcie do słoika, czystej butelki ze spryskiwaczem lub z „dziubkiem” (np. dokładnie umytej butelki po poprzednim, sklepowym płynie).
  5. Stosujcie zgodnie z opisem powyżej.