Piwonie drzewiaste (paeonia suffruticosa) są bardzo efektowne i można je uprawiać nie tylko bezpośrednio w gruncie - te wysokie genialnie wyglądają w szpalerach na działce lub w przydomowym ogródku - ale także w dużych donicach na tarasach czy nawet balkonach (niższe odmiany). Najbardziej dekoracyjnie peonie prezentują się późną wiosną oraz na początku lata. Przepięknie wyglądają posadzone po sąsiedzku różne odmiany piwonii w obrębie jednego gatunku. Tworzą wtedy skupiska krzaków o wielokolorowych kwiatach. Zadbajcie o kilka czynników, kluczowych w pielęgnacji piwonii, i jak najszybciej zacznijcie używać 3-składnikowej odżywki prosto z kuchni, a niebawem krzewy odwdzięczą się licznymi kwiatami

Piwonia drzewiasta - wymagania

Najistotniejsze aspekty dla uprawy piwonii drzewiastych to:

  • stanowisko
  • podłoże
  • podlewanie
  • nawożenie

Piwonia drzewiasta bardzo nie lubi przesadzania, dlatego warto od razu wybrać dla niej docelowe miejsce. Najlepsze będzie stanowisko słoneczne, ciepłe oraz dobrze osłonięte przed wiatrem. Spełniający te wymogi zakątek ogrodu bądź działki gwarantuje, że wasze peonie będą miały idealne warunki do wzrastania i kwitnienia. 

Jeśli chodzi o optymalne podłoże dla piwonii, to postarajcie się, by było żyzne, próchnicze i przepuszczalne o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Powinno też być zasobne w wapń i inne składniki pokarmowe, które umożliwią roślinie zdrowy rozwój. Dla piwonii niższych odmian drzewiastych, uprawianych w donicach, najlepiej zastosować uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych, wymieszaną z piachem, a następnie rozsypaną na obowiązkowej warstwie drenażowej (np. z keramzytu lub perlitu).

Piwonia drzewiasta preferuje obfite podlewanie. Zbyt skromna ilość wody skutkuje brakiem kwitnienia. Ważne, żeby unikać moczenia nadziemnych części piwonii, czyli jej pędów, liści oraz samych kwiatów. Za nawadnianie peonii najlepiej zabierać się wcześnie rano lub wieczorem (wybór tych pór dnia ogranicza straty wody na skutek parowania). 

Posadzone na odpowiednim stanowisku i właściwie podlewane peonie drzewiaste silnie się rozrastają. Koniecznie zadbajcie o ich potrzeby pokarmowe, żeby w sezonie wzmocnić kwitnienie. Odżywiajcie swoje peonie nawozami organicznymi bogatymi w azot, fosfor i potas. Szczególnie jest to ważne wczesną wiosną, pod jej koniec oraz w czasie upalnego lata. Świetnie sprawdzi się w tym celu nasza domowa odżywka ze składników, których zwykle używacie podczas pieczenia ciasta

Kuchenna odżywka do piwonii

Do przygotowania skutecznego nawozu do peonii będziecie potrzebować:

  1. świeżych drożdży (mogą być z krótką datą przydatności do spożycia)
  2. białego cukru
  3. wody

Wystarczy, że w 1 litrze przegotowanej, a następnie lekko ostudzonej wody rozpuścicie 15 g drożdży i dodacie 2 łyżki stołowe cukru. Jeśli macie więcej niż 1 krzew piwonii, przemnóżcie produkty. Wszystkie 3 składniki dokładnie wymieszajcie, a następnie przykryjcie i odstawcie w ciepłe, suche miejsce na 24 godziny. Po 2 dobach dolejcie do mieszaniny niepełną szklankę wody. Powstałą odżywką podlewajcie piwonie drzewiaste co ok. 10 dni. Najlepiej zacznijcie już teraz - od początku kwietnia - i kontynuujcie zasilanie aż do końca letnich upałów. Domowy nawóz zawiera liczne składniki mineralne (m.in. potas, wapń, magnez oraz cynk), dzięki którym kwiaty waszych peonii będą imponujące.