Mycie podłóg i odkurzanie to u mnie w domu niemalże rytuał. W sobotę rano szybko załatwiamy domowe obowiązki (mój partner odkurza podłogi ściera kurze z mebli, ja myję panele na mokro), a resztę dnia mamy wolną. Mam 1 żelazną zasadę: gdy myję podłogi, domownicy mają usiąść w 1 miejscu i poczekać, aż wyschnie, by na wilgotnej, umytej podłodze nie było irytujących śladów stóp (szczególnie, jeśli ktoś chodzi po domu w butach). Mam też kilka innych reguł, a nawet domowy środek do mycia podłóg. Dzięki temu podłogi, nie dość że są czyste, dodatkowo lśnią i odbijają światło. Bez smug i śladów po stopach czy mopie. 

Jak myć panele bez smug?

Dla efektywnego mycia podłóg ważna jest też czystość i jakość samej szczotki mopa. Jeśli sznurki zaczęły się strzępić, a końcówka jest stara, brudna i nieświeża (brzydko pachnie), przed myciem paneli najpierw trzeba odświeżyć sam mop. Brud, który znajduje się na szczotce mopa, po przeciągnięciu może pozostawiać ślady. Sprzątanie brudnymi ściereczkami to syzyfowa praca. Smugi powstają również, jeśli nadgorliwie zastosujecie zbyt dużo detergentu, zbyt dużo wody i jeśli przecieracie podłogę w nieodpowiedni sposób.

Technika mycia podłóg

Końcówkę mopa dokładnie odciskam. Mop powinien być tylko wilgotny, woda nie powinna z niego ściekać. Zbyt dużo wody wypacza panele. Woda wnika przez szczeliny i wybrzusza (niszczy) podłogę. Podłogę myję okrężnymi ruchami, zgodnie z kierunkiem ułożenia paneli. Zgodnie z kierunkiem też odkurzam. Dzięki temu większość okruszków znajdzie się w worku odkurzacza.

Czym myć panele bez octu? 

Do wiadra na mopa wlewam 5 litrów ciepłej wody i wrzucam do środka 2 kapsułki do zmywarki. Wcześniej odpakowuję je z folii. Rozkruszam je dodatkowo trzonkiem od szczotki, by szybciej się rozpuściły. Roztwór mieszam, zanurzam w nim mop, dokładnie odciskam i myję podłogę. W kapsułkach znajduje się nie tylko czyszczący detergent, ale również składniki nabłyszczające. Dzięki temu mam efekt 2 w 1

Jeśli nie macie zmywarki, rozpuśćcie w wodzie 1/2 łyżeczki płynu do mycia naczyń. Zadziała on dokładnie tak samo. Smugi na podłodze nie powstaną, a rozcieńczony płyn do mycia naczyń w roli środka do mycia podłóg pozostawi na podłodze przyjemny zapach

Jak myć panele octem?

Od czasu do czasu awaryjnie stosuję ocet, który jest u nas w domu zawsze. 2 łyżki octu wlewam do 5 litrów przegotowanej i ciepłej wody. Oprócz tego do wody wlewam też kilka kropel olejku eterycznego, najlepiej z drzewa herbacianego. Olejek ten ma mocny zapach, który zneutralizuje octowy zapaszek, a oprócz tego, wraz z octem zadziała też dezynfekująco. To antybakteryjny i antygrzybiczy, mocny olejek. W rozcieńczeniu używam go też miejscowo na wypryski na twarzy. Ocet w połączeniu z olejkiem i wodą, wyczyści i odkazi czyszczoną powierzchnię.