Nie wszystkie naczynia i akcesoria nadają się do mycia w zmywarce. Nie nadaje się do niej cienkie szkło ani delikatna porcelana. Wiele osób odradza też wkładanie do niej noży oraz naczyń z miedzi czy aluminium - trzeba umyć je ręcznie. Z tego powodu gąbka i zlew znajdują się praktycznie w każdym domu, tuż nad zmywarką. W sklepach jest mnóstwo gąbek do wyboru - zarówno pojedynczych, mięciutkich czy druciaków, jak i w pakietach na dłużej - zwykle kolorowych i o różnych teksturach. Kolory, podobnie jak tekstury, mają ukryte znaczenie

Kolory gąbek do naczyń - nie chodzi o wygląd

Kolory gąbek do naczyń, obok ich tekstury, są gotową podpowiedzią, do jakiej powierzchni dana gąbka najlepiej się nadaje. Tekstura i kolor odpowiednie dla jednego naczynia mogą nie nadawać się do innego. Wiele zależy od materiału, z którego wykonane są naczynia i stopnia ich zabrudzenia. W jakie kolory i rodzaje gąbek najlepiej wyposażyć się na zakupach do domu? 

Co oznaczają kolory gąbek do mycia naczyń? 

Ciemnozielona z jednej, a intensywnie żółta z drugiej gąbka to najbardziej uniwersalny wybór w sklepie. Zielona strona służy do szorowania trudniejszych, upartych i starszych zabrudzeń. Ta strona jest szorstka - nie aż tak, jak srebrny druciak, ale może porysować powierzchnię delikatnego, dekoracyjnego szkła. Grube szkło w naczyniach żaroodpornych możecie śmiało szorować zieloną stroną gąbki.

Do naczyń z cienkich i delikatnych tworzyw oraz słabiej zabrudzonych zdecydowanie lepiej sprawdzi się żółta strona. Żółte, a dodatkowo też niebieskie gąbki poradzą sobie z myciem porcelany, ceramiki i innych naczyń, które bardzo łatwo zarysować. Czerwona gąbka jest gąbką średnio szorstką - jest mniej szorstka niż zielona, ale nieco bardziej niż żółta i niebieska. 

Jak często wymieniać gąbkę do mycia naczyń?

Z czasem każda gąbka, nawet ciemnozielona, się wyciera, a nabierając wody, mięknie i traci tarcie. Nie mówiąc już o bakteriach, których na gąbce do mycia naczyń jest zwykle mnóstwo. Jeśli gąbkę do naczyń zaczyna być czuć w kuchni i straciła ona kolor oraz właściwości, należy ją pilnie wymienić - ze względów praktycznych i po prostu dla higieny. Naukowcy wskazują, że powinno to następować średnio co tydzień. 

Jeśli chcecie przedłużyć nieco jej życie, spróbujcie ją zdezynfekować. Włóżcie do miski, posypcie łyżką soli i polejcie 1 łyżką octu, a następnie zalejcie wrzątkiem tak, by cała znalazła się pod wodą. Po 10 minutach wypłuczcie.