Paprotka po latach nieobecności w naszych domach, na fali zainteresowania uprawą roślin doniczkowych, wróciła w pełnej krasie i nie kojarzy się już z PRL-em. Coraz częściej można ją zobaczyć w mieszkaniach u coraz młodszych osób. Paproć może być piękna, rozłożysta i gęsta nie tylko w lesie, ale również w doniczce. Roślina ma właściwości nawilżające - świetnie nadaje się więc do pomieszczeń, w których jest suche, drażniące gardło powietrze. Wytwarza też tlen i jest dość łatwa w uprawie. To wystarczające powody, by postawić ją u siebie. Jak o nią dbać i czym odżywiać zmarniałe po zimie okazy? Sprawdźcie. 

Jak pielęgnować paprotkę?

Paprotka wymaga dość jasnego, ale rozproszonego światła. Roślina nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem. Dobrze czuje się w cieple, ale już niekoniecznie w pobliżu rozgrzanych kaloryferów, a tym bardziej przeciągów. Zimą najlepiej radzi sobie w temp. ok. 18-20 st. C. Latem toleruje nawet 25 st. C. 

Paprotka najlepiej rośnie w przepuszczalnej, lekko kwaśnej, lekko wilgotnej i żyznej glebie. Nie znosi ani przelewania, ani przesuszenia - wówczas gubi liście. Doniczka powinna mieć odpływ, którym wycieknie nadmiar wody (który należy odlać, by roślina nie pleśniała). Paprotkę zimą podlewajcie 1 raz w tygodniu, a latem 2-3 razy na tydzień. Paproć oprócz tego bardzo lubi zraszanie liści - nawet co 2. dzień. Ze względu na to roślina świetnie czuje się w łazience. 

Herbaciany naturalny nawóz do paprotek

Aby pobudzić wzrost paprotki, zagęścić ją i wzmocnić, zastosujcie śniadaniowy nawóz. Przy okazji parzenia sobie herbaty, zalejcie wodą jeszcze 1 dodatkowy kubek z fusami. Dla siebie możecie zaparzyć mocniejszą, ale paproć polubi słabszy napar. Najlepiej, jeśli będzie to herbata liściasta. Nie powinna zawierać aromatów ani dodatków. Wystudźcie napar, odcedźcie i podlejcie paprotkę. Wzrost rośliny przyspieszycie jeszcze bardziej, jeśli wierzch ziemi w doniczce przysypiecie mokrymi fusami po takiej herbacie. Fusami herbacianymi możecie też wzbogacić kompost. 

Naturalny nawóz do paprotek stosujcie na pobudzenie rośliny po zimie 1 raz w tygodniu. Jeśli chcecie robić to częściej i profilaktycznie, podlewajcie paprotkę herbatą raz na 2 tygodnie. Na taki nawóz dobrze zareagują również filodendrony, róże i azalie.