Dla smaku i aromatu truskawek najlepsze są stanowiska słoneczne oraz żyzne, próchnicze, przewiewne podłoże. Optymalne pH gleby to od 5,5 do 6,2, czyli lekko kwaśne. Warto też zwrócić uwagę na rośliny rosnące obok truskawkowych krzaczków. Sąsiedztwo malin, jeżyn, ogórków czy warzyw kapustnych nie jest wskazane. Truskawki najdorodniej będą rosły w towarzystwie czosnku lub cebuli (bliskość tych roślin pomoże ochronić nasze krzaczki m.in. przed szarą pleśnią). 

Co warto wiedzieć o pielęgnacji truskawek w kwietniu?

Po zimie w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się osłon, którymi chroniliśmy rośliny przed mrozami. Kolejny etap to staranne wygrabienie oraz uschniętych, opadłych liści oraz resztek roślin spod krzaczków. Podłoże jest mocno ubite, dlatego wczesną wiosną koniecznie trzeba też poluzować i spulchnić ziemię wokół truskawek. To zapewni ich korzeniom swobodny dostęp do tlenu. Ważne, żeby to zrobić z wyczuciem i nie uszkodzić płytkiego systemu korzeniowego (najlepiej małymi grabiami). 

Odchwaszczanie truskawek to bardzo ważny element ich pielęgnacji na początku wiosny. Nożycami ogrodowymi lub ostrym, zdezynfekowanym sekatorem (zawsze dezynfekujemy narzędzia ogrodnicze, żeby nie przenosić chorób) trzeba poobcinać przemarznięte po zimie listki, które zmieniły kolor lub pokryły się plamami. Warto przyciąć także resztki starych łodyg kwiatowych.

Po kwietniowych porządkach wokół krzaczków, zabierzcie się za odżywienie gleby. Truskawki bardzo lubią ziemię wzbogaconą nawozami organicznymi. Kompost lub obornik kurzy będą dla nich świetnym rozwiązaniem. Jednak nie tylko w ten sposób możecie zasilić podłoże i pobudzić krzaczki do wytworzenia słodkich owoców. Jak zrobić domowy nawóz do truskawek?

Domowy nawóz do truskawek ze zsiadłym mlekiem

Moja babcia zwykle nawoziła truskawki gnojówką z pokrzyw. Trzymała ją przez 4 tygodnie w komórce w ogrodzie, ponieważ zapach rozkładających się roślin był bardzo intensywny. Jeśli nie macie osobnego pomieszczenia, w którym moglibyście przechowywać taki nawóz, możecie zrobić mniej wymagającą, a rewelacyjną odżywkę - na bazie zsiadłego mleka. Truskawkowe krzaczki lubią ziemię o lekko kwasowym odczynie, dlatego takie mleko sprawdzi się doskonale. Dodatkowo zsiadłe mleko zawiera duże ilości wapnia, fosforu oraz potasu, w które wzbogaci glebę w waszym ogródku. Do zrobienia domowego nawozu do truskawek wystarczą wam 3 składniki:

  1. zsiadłe mleko
  2. biohumus
  3. woda

Zmieszajcie szklankę zsiadłego mleka z łyżką stołową biohumusu. Następnie rozcieńczcie całość niepełną szklanką wody, przykryjcie i odstawcie w suche, ciepłe miejsce. Najpóźniej po 2 tygodniach domowy nawóz do truskawek będzie gotowy do użycia. Wystarczy rozłożyć go wokół grządek, żeby niebawem cieszyć się dorodnymi, soczystymi i słodziutkimi owocami z własnego ogrodu.