Gotując tę zupę trzeba być uważnym i zachować balans. Łatwo bowiem przedobrzyć i przyrządzić krupnik, który jest zbyt gęsty i kleisty lub wręcz odwrotnie: zupę ubogą i rozwodnioną. Nasze wskazówki pomogą wam ominąć krupnikowe pułapki, dotyczące kaszy. 

Dlaczego krupnik wyszedł zbyt gęsty i kleisty? 

Najczęstszym powodem mętnego i zbyt kleistego krupniku jest właśnie kasza jęczmienna. Ten dodatek w dużej mierze decyduje o obliczu dania. Nie tyle chodzi tutaj o rodzaj kaszy, co o jej ilość w zupie i czas gotowania.  

Kasza to suchy produkt, który znacznie zwiększa swoją objętość dopiero podczas przebywania w gorącym płynie. Dlatego wiele osób dodaje go zbyt dużo do zupy, co w efekcie powoduje jej nadmierne gęstnienie. Ważne jest, by zachować umiar w dozowaniu kaszy. Wystarczy kilka łyżek na garnek zupy, aby przygotować smaczne danie o odpowiedniej gęstości. Pamiętajcie, że lepiej dogotować kaszę (jeżeli jest jej zbyt mało) niż rozrzedzać wodą niesmaczny krupnik. 

Dlaczego krupnik wyszedł mętny? 

Duże zmętnienie krupniku jest spowodowane zbyt długim czasem gotowania kaszy. Za wcześnie dodany produkt rozgotowuje się i wpływa na klarowność wywaru. Wystarczy, jeżeli kaszę wrzucicie do krupniku na 15-20 minut przed końcem gotowania. Nie obawiajcie się, nie będzie zbyt twarda, gdyż dojdzie jeszcze w ciepłej zupie po wyłączeniu palnika. 

Jakie kasze pasują do krupniku? 

Zazwyczaj do krupniku dodaje się kasze jęczmienne: perłową, łamaną lub pęczak - czyli jej najgrubszą odmianę. Jednak w niektórych przepisach znajdziecie również słodkawą kaszę jaglaną lub wyrazistą kaszę gryczaną.