Chwastów można pozbywać się na kilka różnych sposobów. Ręczne wyrywanie pomaga tylko na chwilę i nie działa na wieloletnie chwasty na zapuszczonej działce. Zaawansowane herbicydy często zawierają substancje nieobojętne, a wręcz szkodliwe dla środowiska, w tym ziemi. Na ich skład trzeba zwracać uwagę szczególnie, jeśli chcecie później na takiej ziemi uprawiać warzywa i owoce. Jak pozbyć się chwastów? Skorzystajcie z naszego złotego środka. Domowy oprysk na chwasty sprawi, że chwasty szybko zmarnieją, bez szkody dla gleby.

Dlaczego trzeba usuwać chwasty? 

Chwasty w ogrodzie czy na działce to nie tylko problem estetyczny. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że często są to rośliny pasożytnicze, które potrafią zdominować całą uprawę i podkradać jej składniki odżywcze z gleby. Żerowanie chwastów prowadzi do zamierania roślin, na których wam zależy. Do popularnych chwastów należy m.in.:

  • rdest ptasi
  • skrzyp polny
  • pokrzywa polna
  • rumianek pospolity
  • samosiejki rzepaku 
  • mlecz zwyczajny

Często są to jednocześnie rośliny inwazyjne. Oznacza to, że są obce dla danego regionu. Dominując uprawę, zagrażają naturalnej, zastanej bioróżnorodności ekosystemowi. Do takich roślin należą m.in. bardzo szkodliwy, rozrastający się samopas barszcz Sosnowskiego, a także róża pomarszczona oraz niecierpek drobnokwiatowy i gruczołowaty na klombach z kwiatami.

Jak pozbyć się chwastów?

Na początku wiosny każdy, kto dba o swój ogródek, zabiera się za pielenie chwastów: ręcznie, za pomocą narzędzi ogrodniczych, ściółkowania lub specjalnych środków chemicznych. Zamiast kupować je w sklepie ogrodniczym, sięgnijcie po produkty, które macie w domu. Kuchenny oprysk na chwasty sprawi, że w ciągu kilku dni widocznie zmarnieją. Sposób polubią szczególnie te osoby, którym zależy na możliwie ekologicznej uprawie bez zbędnej chemii.

Wystarczy ocet, sól i biodegradowalny płyn do naczyń. Poszczególni producenci tego detergentu coraz częściej decydują się na produkcję detergentów neutralnych dla środowiska, w tym gleby. Użyjcie takiego płynu. Ze zgubą dla chwastów i z korzyścią dla swojego ogrodu. 

Przepis na kuchenny oprysk na chwasty

Do butelki ze spryskiwaczem wsypcie 150 g soli. Zalejcie 1 litrem octu i dodajcie 3 łyżki płynu do mycia naczyń. Wymieszajcie dokładnie i spryskujcie nimi chwasty bezpośrednio - miejscowo. W ciągu kilku dni zobaczycie, jak chwasty usychają. Potem wystarczy je tylko wyrwać i po problemie.

Jak stosować domowy oprysk na chwasty?

Oprysk stosujcie wyłącznie na chwasty (nie wlewajcie mikstury do gleby). Roztwór soli w glebie może ograniczać fotosyntezę, wzrost roślin, pobieranie wody i składników odżywczych. Ocet z kolei zakwasza podłoże. Sprawdźcie, jaki odczyn ma gleba po zimie i po oprysku. Jeśli jest on kwaśny, posadźcie rośliny, które lubią kwaśne podłoże lub zobojętnijcie go za pomocą nawozu z wapnem. Niezależnie od wszystkiego, odżywcie ziemię w ogrodzie po zimie, np. za pomocą kompostu lub innych prostych kuchennych nawozów, np. z fusów po kawie.