Jeśli kupicie krzaczki piwonii w szkółce lub w sklepie ogrodniczym, możecie je sadzić na przełomie wiosny i lata - przez cały sezon wegetacyjny. Dobrze przemyśleć trzeba jedynie miejsce, w którym się znajdą. Raz ukorzeniona piwonia reaguje na przeprowadzki w inne miejsce brakiem kwitnienia. I to nawet przez 2-3 lata. Po przesadzeniu piwonii w inne odpowiednie miejsce nie należy sadzić w jej miejsce nowej. W przeciwnym razie może ona wam zacząć chorować. Dopiero co posadzona piwonia (uważana za kwiat królewski w Chinach) każe też dość długo czekać na swoje majestatyczne kwiaty. Często kwitnie w 2. roku od posadzenia, gdy roślina jest już silna, ale nie jest regułą dla wszystkich odmian. Może się to zdarzyć również później. Jak dbać o peonie w kwietniu? Podstawa to dobra ziemia i domowy nawóz do piwonii. Kwiaty należy nawozić 2 razy w roku: wiosną (w kwietniu i w maju) i jesienią (we wrześniu i w październiku). 

Jaki nawóz do piwonii na wiosnę zastosować?

Piwonia lubi przepuszczalną, lekko wilgotną, ale nie mokrą glebę. Podczas suszy wymaga zdecydowanie więcej wody niż zwykle, ale nie toleruje przemoczenia, bo jej korzenie mogą zacząć gnić. Ważny jest też jej odczyn gleby. Wpływa on na możliwość pobierania składników odżywczych z ziemi. Powinien on być lekko kwaśny (ph = 5,5-6,5). Jeśli pH podłoża przekracza u was wartość 7, dobrze będzie je lekko zakwasić.

Jeśli planujecie piwonię dopiero posadzić, na ok. 3 tygodnie przed terminem sadzenia podlejcie podłoże, w którym znajdą się sadzonki octem rozcieńczonym z wodą w proporcji 1:8. Glebę pomoże też zakwasić kwaśny torf (ale to krótkotrwały efekt) lub mieszanka igliwia z kompostem (ale tu na efekt trzeba będzie nieco dłużej poczekać). Fusy po kawie działają bardzo intensywnie - łatwo z nimi przesadzić. Jeśli piwonia jest już w waszym ogrodzie od co najmniej roku i zależy wam na szybkim sposobie na zakwaszenie, postawcie na inny nawóz do piwonii. 

Domowy nawóz do piwonii z soku z cytryny

Nawóz przygotowuje się ekspresowo i daje on szybkie rezultaty. Przygotowanie jest prostsze niż parzenie herbaty. Przypomina robienie lemoniady. Do 10 l wody wystarczy wlać 2 łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny (10 ml) i wymieszać. Domowy nawóz do piwonii należy stosować 1-2 razy co 2 tygodnie. Podlewajcie nim precyzyjnie samą bryłę korzeniową. Postarajcie się, by nawóz nie trafił nigdzie indziej (ani na łodygi, ani na liście czy pąki). Nawóz sprawia, że peonie rosną bujniej, a kwiaty są większe i silniejsze (dłużej cieszą oko bez utraty płatków).

Na moczenie w wodzie z cytryną świetnie reagują również storczyki. Dzięki takiej kąpieli ich liście stają się intensywnie zielone, a łodygi silniejsze. Storczyk poczęstowany taką „lemoniadą” dodatkowo częściej kwitnie.