Marchewka to wspaniały dodatek do obiadu. Zarówno gotowana, jak i surowa, towarzyszy ziemniakom i mięsu podczas codziennych posiłków. Sok z tego warzywa ceniony jest za wartości smakowe oraz solidną dawkę beta-karotenu. Surowe marchewki z dodatkiem dipu jogurtowego to świetna, lekka przegryzka między posiłkami.  

Gdzie powinno się przechowywać marchew? 

Marchewka to wymagające warzywo, jeżeli chodzi o przechowywanie. Szybko traci wodę i zaczyna być miękkie, wiotkie i pokryte ciemnymi plamami. Dlatego w jego przypadku odpada opcja przechowywania na blacie kuchennym i w pobliżu źródeł ciepła.  

Aby marchew jak najdłużej zachowała swoje właściwości, należy trzymać ją w chłodnym i ciemnym miejscu. Najlepsza temperatura to między 1 a 4 stopnie Celsjusza. Idealnie nadaje się do tego celu piwnica. Jeżeli jednak nie posiadacie takiego pomieszczenia, wystarczy lodówka.  

Przechowujcie ją w lodówce na półkach przeznaczonych do trzymania warzyw. Ważne, abyście po przyjściu do domu usunęli nać marchwi (jeżeli jest) i z grubsza oczyścili korzeń z piachu. Pamiętajcie jednak, by umyć ją dopiero w momencie, kiedy będziecie chcieli wykorzystać marchewkę do potrawy. Mycie warzyw sprzyja ich psuciu się w lodówce. Jeżeli będziecie postępować według powyższych zasad, marchew przetrwa w dobrym stanie nawet ponad miesiąc

Jak przechowywać marchew w wodzie? 

Świetnym sposobem na przechowywanie marchwi przez nieco krótszy czas, jest włożenie jej do zimnej wody. W tym celu musicie obrać umytą marchew i włożyć ją do pojemnika z niewielką ilością zimnej wody, a następnie szczelnie zamknąć pokrywkę. Taki sposób zapewni świeżość, soczystość i chrupkość temu warzywu przez około dwa tygodnie.