Słodkie placuszki na śniadanie to jeden z lepszych pomysłów na pierwszy posiłek dnia. Ich piękny zapach wypełnia cały dom, są ciepłe, smaczne i sycące. Można zrobić zwykłe placki z podstawowych składników, czyli jajek, mąki i mleka. Świetnie smakują też te zrobione na jogurcie, a także wariacje na temat placków, gdzie mąkę zastępuje się np. bananami. Bardzo sycącą opcją będą placki z twarogiem - sprawdźcie, co trzeba zrobić, by wyszły odpowiednio miękkie i puchate. 

Jak zrobić puszyste placki twarogowe?

Kluczowym składnikiem dobrych placuszków twarogowych jest oczywiście dobrej jakości ser twarogowy, dobrze zmielony. W cieście musi się też znaleźć jogurt, mąka oraz oczywiście jajka. Co ważne, by placki wyszły pulchne, należy wcześniej ubić białka. Pamiętajcie więc koniecznie o oddzieleniu żółtek od białek. Gdy powstanie już z nich sztywna piana, bardzo delikatnie połączcie ją z resztą składników - absolutnie nie wolno robić tego mikserem lub trzepaczką, ponieważ wówczas piana opadnie i placki nie będą już tak dobre.
Uważajcie też z ilością mąki - jeśli dodacie jej za dużo, wówczas placuszki wyjdą twarde. 

Małdrzyki, czyli placki twarogowe po krakowsku 

Placki twarogowe mogą się wam kojarzyć z kuchnią Europy Wschodniej - w Ukrainie, na Białorusi i w Rosji przyrządza się twarożniki, zwane też syrnikami, czyli placki twarogowe. Ale również w Polsce istnieje kolejna wersja tego dania, a wywodzi się ona z Małopolski. Małdrzyki to placuszki z twarogu, jajek, cukru i mąki, smażone na maśle. Nazwa tego dania pochodzi od słowa „mądrzyk”, które oznaczało rodzaj sera ze słodkiego mleka. Współcześnie małdrzyki robi się z tłustego lub półtłustego twarogu, koniecznie jak najwyżej jakości. Doskonale komponują się z wszelkimi słodkimi dodatkami, takimi jak cukier, cukier puder, dżem czy owoce.