Skąd wziął się rogal marciński, jak powinien wyglądać i gdzie kupić tego prawdziwego? Zapraszamy na krótki przewodnik, dzięki któremu rozpoznacie oryginalny produkt i nie dacie się już więcej nabrać na podróbki.

Historia rogali marcińskich

Rogal świętomarciński jest jedną z kulinarnych wizytówek Poznania, nieodłącznie kojarzącą się ze Świętem Niepodległości. To słodki wypiek z ciasta półfrancuskiego, uformowanego w kształt półksiężyca. Jego środek wypełniony jest nadzieniem z białego maku i bakalii, natomiast z wierzchu pokrywa go lukier z kawałkami orzeszków. 

Pierwsze wzmianki o tym kultowym wypieku pojawiały się już w XIX wieku. Według legendy, jednemu z poznańskich piekarzy przyśnił się Święty Marcin na koniu. Postanowił więc on upiec smakołyk, którego kształt symbolizował podkowę, zgubioną przez odjeżdżające zwierzę. Z kolei nadzienie z białego maku było odzwierciedleniem czystej duszy Świętego Marcina

Gdzie znaleźć certyfikowane rogale?

Choć co roku, w okolicach 11 listopada, większość sklepów i cukierni oferuje takie słodkości, to nie można ich nazwać autentycznymi rogalami. W 2008 roku rogal świętomarciński został bowiem wpisany na listę produktów regionalnych i od tego czasu Wielkopolska Izba Rzemieślnicza co roku wydaje certyfikaty wypiekom, które spełniają wszystkie kryteria receptury i sposobu wytwarzania. Jakim wymogom musi sprostać certyfikowany rogal? 

  • może być wyrabiany tylko w Poznaniu i niektórych powiatach Wielkopolski,
  • musi być upieczony z listkującego ciasta półfrancuskiego, przygotowanego według ściśle określonej, tradycyjnej receptury,
  • mieć kształt półksiężyca o odpowiedniej wadze oraz wielkości,
  • po upieczeniu musi być posmarowany pomadą i posypany orzechami.

Każdy rogal wytwarzany w tradycyjny sposób waży około 150-200 gramów i zawiera około 800 kalorii. 

Wiele lokali nie spełnia powyższych kryteriów, przez co nie mogą nazywać swoich produktów rogalami świętomarcińskimi. Stąd powstało wiele podróbek, takich jak rogal Poznański czy rogal Marcina.

Co prawda, jak wspominaliśmy powyżej, prawdziwe rogale mogą być wyrabiane tylko na terenie Wielkopolski, jednak nie znaczy to, że w innych częściach kraju nie mamy szans spróbować tego smakołyku. Okazuje się, że obecnie można zamówić je przez internet z dostawą na całą Polskę.