Klasyczna pomidorowa w każdym domu smakuje trochę inaczej. To zasługa dodatków, które znamy i lubimy od najmłodszych lat. Dla jednych to będzie ryż, dla innych makaron jak do rosołu. Hitem na wielu stołach była też babcina pomidorówka z lanymi kluskami. Kiedy teraz próbujemy odtworzyć smak ulubionej zupy, zdarza się, że popełniamy błędy. Czego warto się wystrzegać, aby nasza pomidorówka nie była zbyt gorzka? 

Dlaczego zupa pomidorowa ma posmak goryczki?

Głównym problemem i winowajcą jest koncentrat pomidorowy. Ten wykonany z niższej jakości składników, będzie miał lekko metaliczny posmak i gorzki smak, który pochodzi z pestek pomidorów. Co więcej, redukowany w procesie produkcji takiego koncentratu sos pomidorowy może ulegać przypaleniu, a swąd dymu - przenosić się do masy. Dlatego, jeśli używamy koncentratu, warto wybierać produkt sprawdzonej marki i wysokiej jakości.

Jakość pomidorów, których użyjemy do zupy, również ma ogromne znaczenie. W sezonie, gdy mamy największy ich wybór, jest o dobry smak produktu zdecydowanie najłatwiej. Duszone pomidory malinowe znakomicie wpływają na smak zupy i sprawiają, że jest ona przyjemnie, naturalnie słodkawa. W innych porach roku dobrym rozwiązaniem jest użycie gotowej passaty, dzięki której zupa krem nabiera lepszej konsystencji. Passata to inaczej przecier pomidorowy. Jeżeli nie mamy pod ręką świeżych warzyw ani takiego przecieru, możemy także ugotować zupę z krojonych pomidorków w puszkach. To nie tylko zaoszczędzi czas, ale i poprawi smak pomidorowej.

Co zrobić, jeżeli zupa pomidorowa rozwarstwia się?

Zabielana pomidorowa ma zarówno swoich fanów, jak i przeciwników. Z dodatkiem jogurtu, mleka czy śmietany jest delikatniejsza i bardziej kremowa. W przypadku tego dodania ostatniego składnika zyskuje słodkawy i bogatszy posmak. Wiąże się z tym jednak jeden problem - zabielana śmietaną zupa lubi się rozwarstwiać.

Co należy w tym przypadku zrobić? Nigdy nie dolewajcie zimnej śmietany bezpośrednio do garnka z zupą. Różnica temperatur sprawi, że płyn szybko zwarzy się i trudno już będzie odratować naszą potrawę. Przygotujcie kubek i nalejcie do niego niewielką ilość ciepłej zupy. Następnie dodajcie łyżeczkę śmietany i całość wymieszajcie. W ten sposób zahartujecie zupę - będzie kremowa, bez widocznych grudek.