Prababcie i babcie się nie myliły – zostało naukowo potwierdzone, że czarne porzeczki oraz ich sok, poza głębokim, charakterystycznym słodko-kwaśnym smakiem, mają liczne prozdrowotne właściwości. W 100 gramach owoców czarnej porzeczki (ilość odpowiadająca kilku łyżkom soku) znajduje się 181 mg witaminy C, a to nawet 4 razy więcej niż w porównywalnej ilości pomarańczy. To sam początek długiej listy korzyści z ich spożywania. 

Sok z czarnej porzeczki - właściwości

Poza imponującą zawartością witaminy C, sok z czarnej porzeczki bogaty jest też w witaminy z grupy B oraz rutynę i biotynę. Stanowi również cenne źródło potasu, manganu, żelaza oraz magnezu. Potas wspiera utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, natomiast mangan pomaga w ochronie komórek przed stresem.

Owoce czarnej porzeczki zawierają antyocyjany oraz witaminę A (100 g świeżych owoców dostarcza jej nawet 230 IU), dzięki temu spożywanie ich soku bardzo pozytywnie działa na nasz wzrok. Może wspomóc w zahamowaniu rozwoju niektórych chorób oczu i pozytywnie wpływać na ostrość widzenia. Minerały i mikroelementy zawarte w porzeczce zwiększają przepływ krwi do gałek ocznych, dlatego czarna porzeczka jest zalecana osobom pracującym przy komputerze. Drogocenne owoce korzystnie działają również na nasze naczynia krwionośne oraz wzmacniają ogólną kondycję serca, a to ze względu na zawartość kwasów fenolowych o właściwościach przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych. 

Co również istotne, owoce i sok czarnej porzeczki mają zdolność do stymulowania produkcji włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za elastyczność i jędrność naszej skóry. Dodatkowo, składniki odżywcze w nich zawarte, zapobiegają pękaniu naczynek krwionośnych i powstawaniu widocznych "pajączków". Dzięki dużej ilości flawonoidów, czarna porzeczka bywa też nazywana "owocem młodości" – jej regularne jedzenie może spowalniać naturalne procesy starzenia się skóry i pomóc nam na dłużej zachować zdrowy wygląd. Ze względu na bogactwo witaminy C, sok z tych owoców wpływa również na świeży koloryt naszej cery. 

Ponadto sok z czarnej porzeczki podnosi odporność, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, a także wspomaga organizm po przebytej infekcji w okresie rekonwalescencji. 

Domowy sok z czarnej porzeczki - jak zrobić i jak pić?

Do przygotowania własnej roboty soku z czarnej porzeczki według babcinego przepisu wystarczą 2 podstawowe składniki, ważne są proporcje. Na 1,5 kg owoców użyjcie 2 szklanki wody (500 ml). Najlepiej używajcie owoców z własnego krzaczka lub z upraw ekologicznych.

Porzeczki trzeba oberwać, oczyścić i umyć pod bieżącą wodą, a następnie włożyć je do garnka z grubym dnem i zalać 2 szklankami przefiltrowanej wody. Mieszaninę gotujcie pod przykryciem, aż woda zawrze. Po zagotowaniu, wystarczy zmniejszyć płomień pod garnkiem i pozwolić owocom gotować się na wolnym ogniu jeszcze przez ok. 10 minut. Po upływie tego czasu, gorącą zawartość garnka trzeba przecedzić przez siteczko z małymi dziurkami, najlepiej dodatkowo wyłożone gazą, żeby nie przedostały się do soku drobne pestki i skórki porzeczek. Pulpę, która została na gazie, warto dodatkowo docisnąć łyżką, żeby uzyskać z niej maksymalną ilość drogocennego soku. Powstałą ciecz wystarczy już tylko przelać do słoika i – jeśli będziecie jej używać przez dłuższy czas – zapasteryzować. Jeżeli natomiast zamierzacie zużyć cały sok w ciągu kilku dni, wystarczy przechowywać go w lodówce.

Do domowego soku z czarnych porzeczek nie dodajemy cukru, więc może być dość kwaśny i nieco cierpki. W takiej sytuacji wystarczy dosłodzić go odrobiną miodu lub np. stewii tuż przed wypiciem. Gdyby sam w sobie był dla was zbyt mocny w smaku, wymieszajcie go np. z wodą mineralną albo dodawajcie do herbaty lub ziołowych herbatek. Co ciekawe, np. melisa z sokiem porzeczkowym wypita na noc może pomóc w zaśnięciu, czarna porzeczka w połączeniu z lipą wspiera organizm w w stanach przeziębienia, a z pokrzywą – korzystnie działa na pracę nerek. 

Sok z tych drobnych owoców możecie też przygotować w domu z pomocą wyciskarki wolnoobrotowej bądź sokownika, jeśli posiadacie takie urządzenia. Jest on też dostępny w wielu sklepach ze zdrową żywnością i produktami bio. Picie 1 szklanki soku z czarnej porzeczki dziennie pozwoli cieszyć się efektami. 

Sok z czarnej porzeczki - kto nie powinien go pić?

Poważne problemy gastryczne, takie jak nadkwasota czy choroba wrzodowa dwunastnicy i żołądka, stanowią przeciwwskazania do picia tego soku. Tylko w umiarkowanych ilościach mogą go pić osoby ze skłonnością do zakrzepicy żylnej – do właściwości czarnej porzeczki należy zwiększanie krzepliwości krwi. W ostrych stanach zapalnych wątroby nie należy pić soków owocowych. Trzeba też pamiętać, że czarne porzeczki mogą być alergizujące, więc np. dzieciom warto dawać jedynie małe porcje soku i obserwować, czy nie występuje nietolerancja. Osoby ze szczególnie wrażliwym przewodem pokarmowym oraz kobiety w ciąży również powinny uważać. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem soku z owoców czarnej porzeczki, skonsultujcie się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.