Owoce borówki amerykańskiej dojrzewają od połowy lipca do początku września, w zależności od odmiany. Warto je zajadać, ponieważ obfitują w witaminy (głównie A, B, C oraz E), minerały (potas, żelazo, magnez, selen, cynk, miedź i wapń), błonnik, a także cenne dla naszej urody antyoksydanty. Jak uprawiać i pielęgnować borówkę amerykańską oraz czym ją nawozić, żeby mieć smaczne zbiory we własnym ogródku?

Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie

Jeśli dopiero chcecie posadzić borówkowe krzaczki w swoim ogrodzie, zwróćcie szczególną uwagę na: 

  • stanowisko

Borówka amerykańska najlepiej będzie rosła w zacisznym (osłoniętym od wiatru) i bardzo słonecznym miejscu. Takie warunki gwarantują słodki smak dojrzałych owoców. 

  • podłoże

Wymagania borówki amerykańskiej odnośnie gleby są bardzo konkretne i dotyczą jej odpowiedniego odczynu (powinien być kwaśny: pH 4-5,0) oraz rodzaju. Dobrze sprawdza się podłoże próchnicze, przepuszczalne i bogate w materię organiczną. 

  • rozmieszczenie i sąsiedztwo

Krzewy borówki amerykańskiej trzeba sadzić niezbyt blisko siebie - co ok. 1,5 m. Aby zapewnić skuteczne zapylanie (a więc i owocowanie), należy wybrać do swojego ogródka co najmniej 2 różne odmiany. Obok nich nie sadźcie jabłoni ani żadnych wymagających, wysokich drzew, które by zasłaniały borówkom słońce i podbierały im wodę oraz składniki z gleby.  

Pielęgnacja borówki amerykańskiej 

Regularne przycinanie borówki amerykańskiej jest koniecznością, jeśli liczycie na smaczne plony, ponieważ gęste, zbyt wysokie krzewy nie owocują obficie. Przez 3 lata od posadzenia ucina się wyłącznie uszkodzone pędy. Po 4 latach natomiast, na przełomie lutego i marca, należy zastosować tzw. cięcie prześwietlające (zostawić jedynie od 6 do 8 pędów na każdym krzaku) i powtarzać je co roku. Na cięcie odmładzające borówki amerykańskiej przychodzi czas dopiero po 10-15 latach. Takie cięcia wykonuje się nisko przy ziemi na przedwiośniu. 

Krzewy borówki amerykańskiej niezależnie od odmiany mają płytkie systemy korzeniowe, dlatego trzeba je dość obficie nawadniać. Szczególnie w okresie aktywnego wzrostu, czyli wiosną i latem. Krzaczki podlewajcie 1-2 razy w tygodniu. Jednorazowe podlewanie powinno dostarczać roślinom mniej więcej  4-5 cm wody (czyli ok. 25 litrów na krzew). 

Borówki amerykańskie trzeba też regularnie odchwaszczać. Dzięki temu dziko rosnące rośliny nie będą z nimi konkurowały o wodę czy składniki pokarmowe z gleby. 

Domowy nawóz do borówki amerykańskiej

Ponieważ krzewy borówki amerykańskiej najlepiej rosną w kwaśnej glebie, skuteczną odżywką będą dla nich fusy po kawie. W wersji podstawowej możecie po prostu podsypać nimi rośliny, mieszając wierzchnią warstwę ziemi wokół borówek z porcją świeżych fusów. Jeżeli wolicie przygotować prostą mieszankę do podlewania krzaczków, 1 pełną szklankę fusów po kawie zalejcie 3 litrami wody i całość wymieszajcie. Zakwaszającą odżywkę z fusów warto stosować do odżywienia borówek raz na 10-14 dni.  Możecie też przygotować jej więcej, jeśli uprawiacie w swoim ogrodzie pomidory, marchew albo róże, hortensje czy tuje. Te rośliny również odwdzięczą się za podlewanie kawowymi fusami. 

Innym kuchennym sposobem na zakwaszenie gleby wokół borówek jest użycie kwasku cytrynowego. Do przygotowania takiego specyfiku potrzebujecie tylko 2 produktów. Przygotujcie 1 łyżkę kwasku i wymieszajcie ją z 1 litrem przegotowanej, a następnie ostudzonej wody. Warto wiedzieć, że kwasek cytrynowy przy okazji zadziała grzybobójczo, zwiększając odporność krzewów borówki amerykańskiej na choroby grzybowe.