Dziś o tym mięsie mało kto pamięta, a dawniej regularnie gościło ono na polskich stołach. W XIX wieku, w słynnych książkach kucharskich Lucyny Ćwierczakiewiczowej można było znaleźć nie tylko przepisy na dania z gęsiny, ale również dość dosłowną instrukcję przygotowania wędlin z bardzo świeżej gęsi. Dziś aż włos się jeży od samego czytania, ale wygląda na to, że nasi przodkowie byli o wiele mniej wrażliwi w kuchni. Zobaczcie sami:

– Gdy gęsi zabite oskubane, dopóki jeszcze ciepłe wyrżnąć piersi – pisała Lucyna Ćwierczakiewiczowa w „Jedynych praktycznych przepisach wszelkich zapasów śpiżarnianych oraz pieczenia ciast”.

Na szczęście współcześnie w sklepach nie kupujemy już żywych gęsi, dzięki czemu każdy może z łatwością przygotować smaczne potrawy z wykorzystaniem tego mięsa. Sprawdźcie, jak to zrobić. 

Najważniejsze zasady przygotowywania gęsiny 

Gęsina różni się od popularnego mięsa z kurczaka i indyka między innymi tym, że jest tłusta. Z tego powodu przyrządzenie dań z gęsiny wymaga zwrócenia uwagi na szczegóły, które w przypadku wymienionych rodzajów mięsa nie byłyby tak istotne. By wasza gęś wyszła krucha i delikatna, pamiętajcie o poniższych zasadach:

  • Rozmrażanie - gęsinę można mrozić, ale ważny jest proces rozmrażania. Należy to robić w lodówce - nigdy na blacie kuchni. Cała gęś rozmraża się około 2 dni.
  • Marynowanie - gęś należy nacierać przyprawami od środka. Jeśli zrobicie to z wierzchu, wówczas przypalą się one podczas pieczenia i mięso wyjdzie gorzkie. Do gęsiny pasuje jałowiec, majeranek, rozmaryn, czosnek i czerwone wino. Najlepiej zamarynować gęś co najmniej dzień przed planowanym pieczeniem.
  • Pieczenie - na każdy kilogram gęsi przypada 45 minut pieczenia w 160 stopniach. Piekarnik możecie otworzyć najwcześniej po 2 godzinach. 
  • Podlewanie - gęsina to tłuste mięso i w trakcie pieczenia wytapia się z niego tłuszcz. Należy nim podlewać mięso co jakiś czas oraz je obracać. 

Co ważne, gęsiny absolutnie nie wolno nakłuwać, by sprawdzić, czy się upiekła. To sprawi, że z mięsa wyciekną soki i nie będzie już tak smaczne. Wystarczy, że chwycicie za skrzydło gęsi i lekko nim ruszycie. Jeśli przyszło wam to z łatwością, mięso jest gotowe. 

Dlaczego warto jeść gęsinę? 

Nie zrażajcie się tym, że gęsina to tłuste (i przy tym kaloryczne) mięso. Zawiera ono dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu - przede wszystkim mózgu i serca. W gęsinie znajduje się też witamina A, witaminy z grupy B, witamina E i PP, a także cynk, magnez, żelazo i potas. By maksymalnie skorzystać z wartości odżywczych gęsi, starajcie się kupić ją u sprawdzonego hodowcy. Dzięki temu możecie mieć pewność, że mięso jest najwyższej jakości.